2018-12-16 21:51:23

Posjet izložbi „Razvoj pučkog školstva u Koprivnici i okolice do 1940. godine“

Učenici polaznici napredne grupe posjetili su Muzej grada Koprivnice gdje su razgledali izložbu o razvoju školstva te sudjelovali na radionici pisanja krasopisom.

Kustosica Maša Zamljačanec provela nas je izložbom u Muzeju te nas upoznala s razvojem školstva u Koprivničkoj Podravini od kraja 18. do početka 19. stoljeća. 

 

Saznali smo da se u počecima nastava održavala u privatnim kućama i u zgradi oružane. Sredinom 19. stoljeća izgrađena je prva Pučka škola na Zrinskom trgu – današnja gradska Vijećnica. Kamen temeljac za tu zgradu položio je sam ban Josip Jelačić koji se odazvao pozivu Koprivničanaca. Tom prigodom je učenik Gjuro Ester, po kojem danas naša škola nosi naziv, banu u čast pročitao svoju pjesmu. Na fotografijama smo vidjeli i zgradu Pučke škole s kraja 19. st. koja je u vrijeme Drugog svjetskog rata nestala u eksploziji, a nalazila se u današnjoj Ulici Đure Estera, pokraj crkve sv. Nikole, preko puta malog parka s pilovima. Školstvo u okolici Koprivnice razvijalo se usporedno s onim u gradu, a na starim fotografijama smo vidjeli i školske zgrade u Peterancu, Bregima, Legradu i Rasinji. Važan dio škole bili su i školski vrtovi u kojima se uzgajalo povrće, a škole su imale i školsku kuhinju. Razgledali smo stare spomenice škola i naučili nešto o obrazovanju učenika. Dječaci su imali više obrazovnih predmeta dok je školovanje djevojčica više bilo usmjereno prema domaćinstvu i ručnom radu. Djevojčice su morale znati vesti, šivati, kuhati, a dječaci popravljati uporabne predmete i razne stvari za kuću. Mogli smo vidjeti dječje ručne radove, izvezene ručnike, jastučnice i stolnjake, odjeću kakva se nosila, fotografije djece u svečanijoj i svakodnevnoj odjeći. Sjeli smo i u starinske školske klupe u posebnom prostoru u Muzeju koji je uređen kao nekadašnja školska učionica s nastavnim pomagalima među kojima smo vidjeli pločice i pisaljke za pisanje, globus, geografsku kartu, minerale, slike za zornu nastavu prirode i biologije i, naravno, šibe koje su bile važno sredstvo odgoja i obrazovanja. Izložene su bile i učeničke knjige i bilježnice, časopisi za djecu, tintarnice i pera za pisanje, drvene pernice i drvena torba.

Nakon razgleda izložbe prošetali smo do Galerije Koprivnica gdje smo imali radionicu krasopisa. Proučili smo izgled slova ispisanih krasopisom te i sami pokušali ispisati poruku, lijepu i poticajnu misao, mudru izreku na ovaj način te ukrasiti svoj rad.

Saznali smo puno zanimljivosti iz prošlosti našega grada, školovanja i života djece u prijašnjim vremenima kada nije bilo suvremene tehnologije kakvu imamo danas.

Ana Vondraček, 6.b

(Novinarska grupa)


Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica