« Rujan 2020 »

Ukupno: 2021108
Čitanjem do zvijezda

Projekt za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja - Natjecanje u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“

Organizator: Hrvatska mreža školskih knjižničara

Područje provedbe projekta: Republika Hrvatska

Mjesto održavanja završne razine projekta: Čakovec

Sažetak projekta

Razvijena čitalačka pismenost važan je faktor koji govori o razvijenosti pojedine zemlje, stoga je ovaj projekt prvenstveno usmjeren na razvijanje čitateljskih navika i promoviranje važnosti čitanja. Projektom potičemo učenike na čitanje s razumijevanjem, istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje.

Projekt „Čitanjem do zvijezda“ u OŠ „Đuro Ester“ provodi se kontinuirano od školske godine 2012./2013. pod vodstvom knjižničarke Nikoline Sabolić, uz podršku ravnateljice Sanje Prelogović i osnivača Škole – Grada Koprivnice.

Učenici naše škole rado se uključuju u projekt uz poticaj učiteljica hrvatskoga jezika te broj sudionika raste svake godine. Za sudjelovanje ih motiviraju i suvremena književna djela odabrana za čitanje koja su tematski i žanrovski njima bliska, a nisu lektirni naslovi.

Natjecanje se sastoji od dva dijela: kviza znanja i prezentacija plakata. U kvizu znanja učenici odgovaraju na pitanja iz zadanih književnih djela. Jedna knjiga je ujedno i tema cijelog projekta (primjerice kriminalistički roman, roman za mlade…). Ekipu čini troje učenika koji na kviz znanja ili prezentaciju plakata dolaze u pratnji knjižničara ili učitelja.

Učenici mogu na zadanu temu izraditi i plakat koji će predstaviti. Plakat je individualni rad jednog učenika. U ovom dijelu projekta može sudjelovati svaki zainteresirani učenik bez obzira na to sudjeluje li u kvizu ili ne.

Učenici uključeni u ovo natjecanje, prije svega, razvijaju čitalačku pismenost te postižu visoku i najvišu razinu očekivanih postignuća u kognitivnom, afektivnom i psihomotoričkom području. Projekt omogućava dubinsku i detaljnu analizu pojedinog književnog djela na svim razinama interpretacije. Tijekom natjecanja do izražaja dolaze njihova znanja iz književnosti te sposobnosti analiziranja i prosuđivanja, zaključivanja, kritičkog promišljanja, vrijednosne prosudbe, kreativnog izražavanja i stvaranja.

Dodatna vrijednost je i stjecanje znanja iz opće kulture, budući da se učenici za državnu razinu pripremaju proučavanjem pojmova i pojava s područja znanosti, kulture i umjetnosti koji su spomenuti u pojedinom književnom djelu.

Posebna vrijednost ovoga projekta je upravo poticanje čitanja jer učenici kasnije posuđuju i čitaju i druga književna djela autora s čijim su se djelima susreli u natjecanju.

Ekipa 2012.-2013. sudjelovala na regionalnom natjecanju u Bjelovaru

Ekipa 2013.-2014. osvojila 3. mjesto na državnom natjecanju u Čakovcu

Ekipa 2014.-2015. osvojila 2. mjesto na državnom natjecanju u Čakovcu

Ekipa 2015.-2016. ovojila 3. mjesto na županijskom natjecanju u Križevcima

Ekipa 2016.-2017. osvojila 3. mjesto na županijskom natjecanju u Sigecu

Ekipa 2017.-2018. osvojila 3. mjesto na državnom natjecanju u Čakovcu​

Plakat Lukrecije Slobođanac na državnom natjecanju 2014.

Plakat Lukrecije Slobođanac na županijskom natjecanju 2016​.

Plakat Nike Stančin na županijskom natjecanju 2018​.

3.mjesto na nacionalnom natjecanju 2018. - Ema Pintarić, Nera Teufel i Nika Stančin​

2.nagrada na državnom natjecanju Čitanjem do zvijezda 2019.

Luka Kiš, Vanesa Pevač i Elena Hadun - školska ekipa na županijskom natjecanju ČDZ 2020.

Hana Bijelić, Valentina Varga i Klara Jelovčan -  osvojile 5. mjesto na Županijskom natjecanju ČDZ 2021.