Od 23.8. do 30.8. 2024. učiteljica engleskog jezika Mirjana Mihalec iz Osnovne škole “Đuro Ester” Koprivnica boravila je u Švedskoj te sudjelovala u Erasmus+ profesionalnom usavršavanju (job shadowing) u školi “Skanör Falsterbo Montessori School” u obalnom gradiću Skanör.
“Skanör Falsterbo Montessori School” privatna je škola osnovana 2002. godine. Broji oko 180 učenika i 20ak nastavnika. Školom upravlja ravnateljica koja je izabrana na neograničeni mandat te odgovara Školskom odboru kojeg čine roditelji. Ravnateljica nema tajnicu, a za sve poslove računovodstva, čišćenja i kuhanja koriste vanjske suradnike. U školi također nema stalno zaposlenih pedagoga ni psihologa već stručni suradnici dolaze u školu jednom ili dva puta tjedno. Učenici su većinom Šveđani, Danci i Englezi u dobi od 6 do 15 godina. Prema švedskom zakonu sve vezano uz obrazovanje mora biti besplatno tako da učenici ne plaćaju školarinu, udžbenike, laptope, obroke, izlete kao ni ostale materijale potrebne za rad. Škola radi po Montessori metodi te ima dosta učenika s teškoćama u učenju kojima je ovdje omogućen individualni pristup, rad u malim grupama, fleksibilan raspored te brojni pomoćnici u nastavi.
Škola zastupa četiri ključne vrijednosti: “Usudi se pokušati!; Preuzmi odgovornost!; Fokusiraj se na znanje!; Budi pristojan i ljubazan!”. Iznimno su im posvećeni tako da petkom nema redovne nastave već većina nastavnika provodi aktivnosti koje učenicima omogućuju da razvijaju te vrijednosti.
Školski sat traje 60 minuta. Svaki radni dan započinje čitanjem koje traje pola sata. Učenici u danu imaju dva do tri sata redovne nastave, a ostatak dana samostalno rade zadatke koje su dobili za taj mjesec iz svih predmeta. To se zove “Montessori vrijeme” te omogućuje učenicima da steknu samostalnost u učenju. Nastavnici su u to vrijeme s učenicima te ih usmjeravaju i pomažu im oko zadataka. Odmora i zvona nema. Nastavnici sami procjenjuju kad je vrijeme za kraću stanku te često izađu van s učenicima na 5 do 10 minuta i rade kratke vježbice koje aktiviraju mozak za učenje pomoću kretanja. Od 11.30 do 12:30 učenici i nastavnici imaju pauzu za ručak i za boravak na otvorenom.
Ocjenjivanje učenika počinje tek u 6. razredu, no za upis u srednju školu važne su isključivo ocjene 9. razreda. Ocjene su od A, koja odgovara ocjeni odličan, do F, koja odgovara ocjeni nedovoljan. Do 7. razreda učenici koriste udžbenike, listiće, printane materijale i zadatke, a od 7. razreda učenici koriste isključivo digitalne materijale koje im nastavnici stavljaju u Google classroom. Predmeti koje učenici imaju u predmetnoj nastavi su švedski, matematika, engleski jezik, glazbena kultura, likovna kultura, tjelesni, gimnastika, društvene znanosti (povijest, geografija, religije, građanski odgoj u jednom predmetu), prirodne znanosti, domaćinstvo i izborni strani jezik koji počinju učiti u 6. razredu te mogu birati između njemačkog, francuskog i španjolskog. Na satovima domaćinstvu uče šivati, izrađivati predmeta od drveta, a kasnije kuhati i čistiti. Uobičajeno je da djeca od vrtića do kraja osnovne škole čiste stolove nakon ručka, metu podove i pospremaju svoj radni prostor. Nacionalne ispite provode u 3., 6. i 9. razredu, no jedino je ocjena iz 9. razreda važna za upis u srednju školu. Mobitele predaju nastavnicima na početku radnog dana te oni stoje zaključani u sefu sve do kraja nastave.
Posjet školi “Skanör Falsterbo Montessori School” omogućio je učiteljici Mihalec praćenje nastavnog rada učitelja i učenika, upoznavanje s vrijednostima koje škola zastupa te Montessori metodom rada od vrtića do završnog 9. razreda. U razgovoru s kolegama učiteljica je imala prilike razmijeniti primjere dobre prakse, upoznati organizaciju rada škole kao i način poučavanja i vrednovanja. Uz to, upoznala se s načinom rada s učenicima koji imaju različite teškoće i posebne potrebe. Prisustvovala je radionicama na kojima su učenici radili s različitim digitalnim alatima kao što je program Scratch te učili kako im umjetna inteligencija može pomoći da izrade vlastitu igru.
Osim boravka u školi, učiteljica Mihalec imala je prilike za kulturološke sadržaje u sklopu kojih je razgledala mjesto Skanör u kojem je bila smještena te znamenitosti obližnjih gradova Malmö i Kopenhagen.
Skanör se nalazi na jugozapadu Švedske i popularno je turističko odredište kao i poželjno mjesto stanovanja za imućnije građane. Mjesto je poznato po luci i dugačkim pješćanim plažama sa šarenim kućicama. Posjetitelji u ovo doba godine vrijeme provode na plaži, u sunčanju, plivanju, puštanju zmajeva, vodenim sportovima, vožnji biciklima, jahanju, promatranju ptica ili kušanju ribljih specijaliteta u obližnjim restoranima.
Do Skanöra se dolazi javnim prijevozom iz pola sata udaljenog Malmöa koji je direktnim letom povezan sa Zagrebom. Malmö je treći po veličini švedski grad. Osnovan je u 13. stoljeću te je pripadao Danskoj do 17. stoljeća. Stari dio grada Gamla Stadensa šarmantnim popločanim ulicama idealan je za šetnju, kupovinu te posjet restoranima i kafićima. Obuhvaća područje povijesnih trgova Stortorget i Lilla Torg te gotičku crkvu Svetog Petra iz 14.stoljeća.
U blizini se nalazi i prekrasan Kungsparken, idealan park za piknik, šetnju i igru.
Park okružuje renesansni dvorac Malmöhus Slott u sklopu kojeg se mogu razgledati Prirodoslovni muzej Malmöa, Muzej umjetnosti Malmöa i akvarij.
Za razliku od starog dijela grada, u luci Västra hamnen dominira moderna arhitektura. Tu se nalazi 190 m visok futuristički neboder Turning Torso, najviša zgrada u Skandinaviji.
U blizini je također kilometar i pol duga gradska plaža Ribersborgsstranden, a iz luke se pruža prekrasan pogled na Øresundski most koji jednim dijelom ponire u more te povezuje Malmö i Kopenhagen.
S obzirom na izvrsnu prometnu povezanost, Kopenhagen je idealna destinacija za jednodnevni izlet iz Malmöa. Iako se u jednom danu može vidjeti brojne znamenitosti, glavni grad Danske nudi puno više i jedan posjet nije dovoljan za sve što Kopenhagen nudi, od muzeja, galerija, spomenika, povijesnih zgrada i parkova do turističkih ruta, kafića, restorana, zabavnih sadržaja i slično. Pješačenjem od glavne željezničke stanice do spomenika Maloj sireni prolazi se jednom od najstarijih ulica Magstraede, popularnom ulicom za kupovinu Strøget i dolazi do luke Nyhavn gdje počinje većina tura brodom iz kojeg se vide brojne povijesne i moderne zgrade kao što su palača Amalienborg, zgrada opere i impresivna zgrada knjižnice Black Diamond. Kopenhagen oduševljava i svojom opuštenom atmosferom, ljubaznim lokalcima i biciklima koji dominiraju prometnicama grada.
Mirjana Mihalec