Likovni rad naše učenice Leone Hrenić iz 7.a razreda proglašen je najboljim na natječaju te odabran za zaštitni znak ovogodišnjeg Faro Art Festivala, koji se održao od 13. do 15. rujna 2024. godine u Križevcima na temu „Izvor moje sreće“.

Riječ je o međunarodnom, međugeneracijskom i interaktivnom festivalu na kojem se sudionici mogu kreativno i maštovito izraziti kroz niz radionica. Festival se održava u duhu neprolaznosti, ljepote i empatije te nudi kreativno umjetničke radionice poput glume, poezije, fotografije, likovne radionice, kreativnog modelarstva za djecu, edukativnih radionica, izložbi umjetničkih djela i drugih aktivnosti.

Posebnost ovogodišnjeg 6. po redu Faro Art Festivala bio je likovni natječaj za djecu i mlade s ciljem poticanja likovnog izraza djece o njihovu izvoru sreće. Na natječaj je pristiglo 254 radova iz cijele Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a Leonin je rad osvojio 1. nagradu.

Na Leonino likovno stvaralaštvo osvrnuo se njezin mentor, učitelj likovne kulture Mario Dimić.

S učenicima škole „Đuro Ester“ upoznao sam se prošle školske godine kada sam u travnju 2024. postao njezin djelatnik. Na prvom susretu sa 6. razredom učenici su dobili zadatak da crtačkom tehnikom drvenim bojicama postignu što više čistih tonova kako bi popunili motiv prozora i fasade Škole za izložbu radova povodom obilježavanja 65. obljetnice škole „Đuro Ester“. Učenica Leona Hrenić savršenim je osjećajem i tonskom modelacijom postigla da od čistog tona na plohi nastane privid volumena sa savršenim prelazima tonova. Odmah se vidjelo da učenica ima prirodni talent, ali isključivo drvenim bojicama i pastelama, da se može izraziti bojom jer je izraziti crtač. Leona za sebe kaže da se ne snalazi slikarskim tehnikama kistom. Iduća tema i zadatak bio je fraktalni crtež. Učenici su žmireći spontanim kružnim pokretima penkalom pravili slobodni crtež crtajući jednu minutu na način da ne prekidaju liniju. Nakon nastalog crteža plohe su popunjavali bojama i tako stvarali kompoziciju iz koje je mogla nastati figuracija ili apstraktni rad. Leona je na tom radu pokazala svu svoju tehničku vještinu, umjetničku inteligenciju i originalnost. Kada sam vidio propozicije likovnog natječaja Faro Art Festivala na temu „Izvor moje sreće“, pretpostavio sam da bi Leona mogla biti uspješna. Njezin je likovni rad poslan na natječaj bez ikakvih očekivanja. Rezultat Leonina truda, talenta, likovne genijalnost prepoznao je i žiri Festivala na njihovom prvom likovnom natječaju i nagradio je prvom nagradom u kategoriji učenika 5. – 6. razreda. Uradak je također, kao najbolji pristigli rad na natječaju, proglašen zaštitnim znakom festivala. Leona je izuzetno vedra, nasmijana, pozitivna učenica s ogromnom željom za radom.

Mario Dimić, prof. likovne kulture