Ukupno: 2027033
Učenički osvrti na Erasmus+ mobilnost u Portugalu - 1.dio
Autor: Mirna Kovačić, 7. 12. 2019.

U prvoj mobilnosti Erasmus+ KA2 projekta "Izazov sretnog života u europskom društvu" bilo je uključeno troje učitelja (Anja Ćosić, Miroslav Kanisek i Mirna Kovačić) i sedmero učenika 8.razreda. Svi učenici uključeni u 1.projektnu mobilnost u Portugalu imali su prilike usavršiti svoje komunikacijske i socijalne kompetencije, te upoznati druge europske kulture. Učenici su spoznali da je individualna sreća blisko povezana s aktivnim građanstvom, preuzimanjem odgovornosti i sviješću o prilikama i mogućnostima koje demokratsko europsko društvo može ponuditi. Pročitajte učeničke osvrte na Erasmus+ mobilnost u Portugalu.

NERA TEUFEL, 8.A

Provela sam tjedan dana u Portugalu. Imala sam puno sreće što sam uopće imala mogućnost putovati tako daleko od Hrvatske i što sam izabrana kao sudionica projekta. Tijekom projekta, naučila sam kako usrećivati prijatelje i općenito osobe oko sebe. Također, naučila sam kako samu sebe učiniti sretnijom. Dok sam bila u Portugalu, imala sam priliku učiti o kulturi države te sam saznala mnogo o ljudima koji tamo žive. Posjetila sam Lisabon, Mértolu, Lagos, Portimão, a najviše smo vremena proveli u Castro Verdeu jer se tamo nalazi škola koja je s nama bila u projektu. Kada smo bili u školi, najviše smo radili grupne radove na temu usrećivanja sebe i osoba koje nas okružuju. Te su mi se radionice svidjele zato što su bile i dobar način da se bolje upoznamo s osobama drugih nacionalnosti koje su bile u projektu. U projektu su sudjelovali učenici i nastavnici/profesori iz Njemačke (Calw), Švedske (Örebro), Portugala (Castro Verde) i Hrvatske (Koprivnica). Posjetili smo gradove i sela blizu Castro Verdea koji su značajni za povijest i razvoj kulture Portugala. Dok smo boravili u Castro Verdeu, upoznali smo učenike koji imaju slične interese kao i mi, te smo stekli mnogo novih prijatelja. Smatram da su projekti kao ovaj važni zato što pomažu razviti socijalne vještine, a i to je odlična prilika da steknete nova prijateljstva. Također, pruža vam se mogućnost da saznate nešto novo o kulturi zemlje. Ovo je iskustvo koje ćemo svi pamtiti cijeli život.

PAOLA MUQAJ, 8.B

Mobilnost u Portugalu bilo je jedno od najboljih iskustava u mom životu. Uzbuđenost prije samog polaska bila je velika, svi smo bili vrlo uzbuđeni, a neki od nas i pomalo prestrašeni. Upoznali smo nove ljude i sklapali nova prijateljstva, poneka i čvršća nego prijašnja. Prijatelje koje ćemo pamtiti cijeli život i s kojima smo još uvijek u kontaktu, te se i dalje nastavljamo upoznavati. Tijekom brojnih aktivnosti u Portugalu upoznali smo i mnoge različite kulture i jezike. Također smo vidjeli i razgledali predivna mjesta u Portugalu.

LAURA KROG, 8.C

Projekt Erasmus+ donio je mnogo sreće i novih iskustava u moj život. Sama tema projekta bila je "Happiness" i mislim da nas je poučila kako reagirati u određenim situacijama i kako pomoći drugima kada ne mogu sebi samima. Stekli smo puno novih prijatelja s kojima smo se zbližili u svega nekoliko dana, više nego s nekima koje poznajemo nekoliko godina. Kreirali smo puno zajedničkih trenutaka i stekli međusobno povjerenje. Ovo putovanje ću pamtiti do kraja života, a za većinu toga su zaslužni naši učitelji koji su se potrudili da sve bude na svom mjestu. Raspored putovanja i aktivnosti su mi se jako svidjeli, jer smo uvijek imali nešto za raditi. Većina aktivnosti uključivala je zabavu, komunikaciju i učenje nečeg novog. Upoznali smo različite načine života, kulture i vjere. Najvažnija stvar koja mi se dogodila tijekom ovog putovanja jest pronalaženje novih prijatelja, te sam zbog tog vrlo zahvalna što sam sudjelovala u ovom projektu.

LANA NOGIĆ, 8.B

Kada sam saznala da ću sudjelovati u ovom projektu bila sam jako uzbuđena. Ubrzo je stigao i početak našeg putovanja, nisam mogla spavati cijele noći. Prvi let avionom bio je nezaboravno iskustvo. Drugog dana u autobusu započelo je naše prijateljstvo s njemačkim i švedskim učenicima. Naši domaćini, u Castro Verdeu, brinuli su o nama od prvog do zadnjeg trenutka i trudili se da nam ništa nikada ne nedostaje. Prve večeri smo svi skupa imali  nezaboravno druženje koje je pridonijelo tome da se bolje upoznamo i zbližimo. Svaki dan smo se družili, provodili vrijeme zajedno i spoznavali nešto novo o drugim učenicima i kulturama zemalja iz kojih dolaze. Nažalost i naš odlazak je brzo došao. Bio je to tužan dan. Kiša je padala, a vidjelo se to i na našim licima. U to kratko vrijeme stvorili smo mnoga prijateljstva i s mnogo sudionika smo i dalje u kontaktu. Mislim da je ovo za svakog od nas bilo nezaboravno iskustvo prepuno avantura, sreće i prijateljstva.