U utorak 16. lipnja 2026. u prostorima OŠ „Đuro Ester“ održana je završna konferencija projekta Energetska obnova OŠ „Đuro Ester“ Koprivnica koji je realiziran zahvaljujući osnivaču Škole, Gradu Koprivnica, uz sufinanciranje Europske unije.
Na svečanosti završne konferencije okupili su se predstavnici osnivača Škole sa zamjenicom gradonačelnika Grada Koprivnice, gospođom Ksenijom Ostriž, predstavnici izvođača radova, Školskog odbora, Vijeća roditelja, radnika Škole i medija.
Ravnateljica Škole, gospođa Sanja Prelogović, zahvalila je svima zaslužnima za realizaciju ovog velikog i važnog projekta za rad naše škole. Navela je da smo još 2019. godine započeli priču o energetskoj obnovi škole, pripremali se i veselili, no došla je korona, dogodio se potres i tada smo se pitali hoćemo li uopće imati priliku biti energetski obnovljeni.
– Školska zgrada je bila održavana i izvana nije pokazivala da ju treba obnoviti, no svi mi koji smo radili u njoj, osjetili smo da nam je u zimi veoma hladno, počeli smo za učionice kupovati električne grijalice, kotlovnica je polako otkazivala i zgrada je vapila za obnovom – naglasila je ravnateljica Sanja Prelogović.
Nakon što su odobrena sredstva za projekt, 1. travnja 2025. potpisan je ugovor za energetsku obnovu Škole, a 8. travnja održana je početna konferencija o projektu energetske obnove naše školske zgrade. Radovi su započeli krajem svibnja 2025. godine, a 8. rujna svi su učenici bili u svojim učionicama. No, radovi su se nastavili cijelu nastavnu godinu. Uz energetsku obnovu paralelno je promijenjen sustav kanalizacije i vodovodnih cijevi unutar zgrade te su obnovljeni sanitarni čvorovi i izvedeni soboslikarski radovi.
– Motivacija da nam bude ljepše i bolje držala nas je i pomogla nam je prebroditi sve poteškoće. Učenici su nam često pomagali, roditelji nam davali podršku, a učitelji dali sve od sebe da nastava bude što kvalitetnija. Učenici su cijele godine postizali divne rezultate na natjecanjima i natječajima. Ovogodišnji rezultati nacionalnih ispita – da smo u svim predmetima iznad državnog prosjeka također govore da djeca nisu bila zakinuta u znanju – istaknula je ravnateljica Sanja Prelogović.
Ravnateljica je u ime učenika, djelatnika, roditelja i svoje ime zahvalila svima koji su nam omogućili da naša škola bude prijavljena, da prođe na energetskoj obnovi i da bude obnovljena. Također je naglasila da sada imamo materijalne uvjete koji nam osiguravaju ugodan boravak u školskoj zgradi i jednosmjensku nastavu.
– Kada tome dodamo naše vrijedne učenike, stručnost i predanost naših učiteljica i učitelja te složnost cijelog kolektiva uz podršku naših roditelja i našeg Osnivača, na dobrom smo putu da nam učenici postanu dobri i obrazovani mladi ljudi – riječi su ravnateljice Sanje Prelogović.
Fotogalerija: https://www.facebook.com/share/p/1D6V9uXgzQ/
Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibl.