Ukupno: 2026402
TRINAESTA ŽUPANIJSKA SMOTRA PROJEKATA GRAĐANSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA U KOPRIVNIČKO-KRIŽEVAČKOJ ŽUPANIJI
Autor: Snježana Mihočka, 5. 10. 2020.

Trinaesta županijska smotra projekata iz područja građanskog odgoja i obrazovanja za učenike osnovnih i srednjih škola za Koprivničko-križevačku županiju održana je 30. rujna 2020. godine u Osnovnoj školi "Đuro Ester", u Koprivnici.

Organizatori Smotre bili su Agencija za odgoj i obrazovanje, Županija Koprivničko-križevačka i OŠ »Đuro Ester« Koprivnica.

Smotra je bila prilagođena trenutnim epidemiološkim uvjetima zbog korona virusa. Prikazivanje projekata izvelo online.

Povjerenstvo Smotre, kao i suci/procjenitelji bile su Jasna Kraljić-Cmrk i Sanja Prelogović, voditeljice ŽSV za građanski odgoj. Suci procjenitelji projekata izrekli su pohvale svim prikazanim projektima. Svi projekti predloženi su za Državnu smotru.

Kako bi ukazali koliki utjecaj djeca imaju u svojoj sredini, koliko je važno raditi s djecom ovakve projekte, kako lokalne sredine daju podršku djeci, zaključke dva projekta iz OŠ Legrad iznosimo u cijelosti:

1. Projekt PUT PUTUJEMO – učenici uočavaju problem kod prijevoza učenika

„Uređenje autobusnih stajališta uvršteno je u općinski proračun za prošlu godinu. Načelnik Općine Legrad obećao je da će Općina dati izbetonirati pješački otok na kojem je autobusno stajalište u Malom Otoku te da će popraviti nadstrešnicu. U Zablatju će postaviti kamere  na zelenom otoku kako pojedinci ne bi razbacivali smeće, a komunalni redar će posvetiti više pažnje psima bez nadzora.

U Selnici Podravskoj treba ishoditi posebne dozvole za premještanje stajališta jer je ono na županijskoj cesti te će taj dio projekta duže potrajati.

Projekt je uspješno realiziran jer je općina ostvarila svoja obećanja“.

2. Projekt NARODNA LJEKARNA – učenici žele naučiti o nekadašnjem načinu liječenja poštujući kulturnu baštinu

„Za istraživanje starih lijekova koristili smo ankete, usmenu predaju i stare knjige recepata te ostale suvremene izvore znanja. Ostvarili smo uspješnu suradnju s lokalnim OPG-ovima koji su nam donirali dio svojih proizvoda. Saznali smo da su se ljekoviti pripravci dijelili na kreme i masti, čajeve, tinkture, rakije i prehrambene proizvode (džemove, pekmez, med i sl.). Prema toj podjeli smo i prikupljali materijale. Osmislili smo prostor u staroj školi gdje će svi ti proizvodi biti izloženi. Projekt smo uspješno realizirali. Stare lijekove smo prikupili i pripremili za prodaju. Izložili smo ih na Nacionalnoj smotri turističke kulture na Hvaru tijekom koje su turisti pokazali izrazito  velik interes za njih“.

Sanja Prelogović