Ukupno: 2028620
Učenici 5. razreda uživali u šumskim prostranstvima Gorskog kotara
Autor: Mirna Kovačić, 22. 6. 2023.

31.5.2023. realizirana je terenska nastava učenika 5.a i 5.b razreda u Gorski kotar. Učenici su posjetili Nacionalni park Risnjak, špilju Vrelo, Park šumu Golubinjak i novootvoreni Centar za Velike zvijeri u Staroj Sušici. Na terenskoj nastavi sudjelovalo je 33 učenika, razrednice Mirna Kovačić, Rajna Franjo i učiteljica Snježana Mihočka.

Ciljevi terenske nastave bili su proširiti i primijeniti sadržaje nastavnih predmeta prostoru Gorskog kotara. Učenici su imali prilike razviti zanimanje za geološke, speleološke i prirodoslovne sadržaje u nacionalnom parku Risnjak i špilji Vrelo, te osvijestiti kontinuitet razvoja naseljenosti na hrvatskom prostoru od prapovijesti do danas. Učenici su udovoljili svojoj radoznalosti ali i razvili zanimanje za znanstvene teme putem interaktivnih edukativnih sadržaja u Centru za velike zvijeri u Staroj Sušici. Aktivno su sudjelovati u razgledu i radionicama te povezati sadržaje predmeta priroda i geografija. U muzeju učenici su se mogli upoznati s prirodnim obilježjima regije Gorski kotar te upoznati tri zaštićene vrste – medvjeda, vuka i risa kroz interaktivne medijske eksponate.

Zatim je uslijedila vožnja do NP Risnjak, gdje su učenici šetali edukativnom stazom Leska te u pratnji parkovnog rendžera usvojili nove spoznaje o flori i fauni gorske Hrvatske odnosno specifičnostima NP Risnjak.

Nakon posjeta nacionalnom parku krenuli smo prema Park šumi Golubinjak gdje je za učenike bio organiziran ručak u divnom šumskom ambijentu. Uslijedilo je i slobodno vrijeme koje smo iskoristili za osnaživanje međurazrednih odnosa kroz druženje i igru.

Naše posljednje odredište bila je špilja Vrelo nedaleko Fužina. Ondje su učenici uz stručno vodstvo mogli upoznati osobitosti podzemnih oblika krškog reljefa te naučiti nove pojmove vezane uz speleologiju i geologiju.

Terenska nastava je realizirana na veliko zadovoljstvo učenika i njihovih nastavnica, uz primjereno ponašanje učenika ostvarenje svih planiranih ciljeva.

Pogledajte i ostale fotografije na poveznici (klik na poveznicu)

Mirna Kovačić i Rajna Franjo