« Siječanj 2018 »

Projekt Lara

LARA -  trening socijalnih vještina

Program je namijenjen učenicima četvrtog razreda s ciljem osnaživanja djece za snalaženje u svakodnevnim situacijama kroz učenje i vježbanje socijalnih vještina. Korištenje socijalnih vještina utjeće na poboljšanje međuvršnjačkih odnosa, odnosa u obitelji i općenito odnosa u sredini u kojoj se dijete kreće. Prijelaz iz četvrtog u peti razred za svako dijete predstavlja određeni stres, a podizanjem samopouzdanja i građenjem samosvijesti, odnosno usvajanjem i uvježbavanjem potrebnih socijalnih vještina dijete se bolje prilagođava na novu sredinu i lakše snalazi u novim situacijama (promjena razreda, novi učitelji, proširenje kruga prijatelja, itd.)

Program će se realizirati kroz 10 radionica na satovima razrednog odjela s učenicima 4. razreda Područne škole Vinica. Socijalne vještine koje učenici usvajaju su: predstavljanje i upoznavanje, slušanje, prepoznavanje i iskazivanje osjećaja, kontrola ljutnje, rješavanje problema, empatija i suradnja. Sadržaj svake radionice obuhvaća igru, najavu vještine, demonstraciju vještine, poučavanje, igranje uloga, evaluaciju i samoevaluaciju te domaću zadaću. Također, učenici na kraju svakeradionice nose kući papir sa sažetkom obrađene socijalne vještine, čime se potiče roditelje da pohvale djecu kada primijete da u svakodnevnom životu koriste naučeno.

Dijana Lukačić, prof. socijalni pedagog