« Prosinac 2018 »

Nacionalni projekt poticanja čitanja

Čitamo mi, u obitelji svi

Školska godina 2013./2014.

I ove školske godine među učenicima 3.-ih i 4.-ih razreda naše škole putuje ruksak sa zanimljivim knjigama iz različitih područja.

Učenici pet dana zajedno sa svojom obitelji čitaju knjige iz knjižnične naprtnjače i druže se u zajedničkom obiteljskom čitanju.

U projektu sudjeluju učenici svih 3.-ih razreda naše škole te 4. b razred matične škole i 4. razred Područne škole Vinica.

3. a razred u rpojektu Čitamo mi, u obitelji svi

3.b razred u projektu Čitamo mi, u obitelji svi

3.c razred u projektu Čitamo mi, u obitelji svi

3. razred PŠ Vinica u projektu Čitamo mi, u obitelji svi

4.b razred u projektu Čitamo mi, u obitelji svi

4. razred PŠ Vinica u projektu Čitamo mi, u obitelji svi

U knjižničnoj naprtnjači nalaze se zanimljive knjige iz 8 različitih područja:

1.    CARSTVO DJEČJIH PRIČA (roman ili zbirka priča hrvatskog književnika za djecu)

2.    DRUŽENJE UZ STIHOVE I ŠALE (zbirka pjesama ili strip)

3.    ISKLJUČIVO ZA RODITELJE (roman, zbirka priča ili stihova)

4.    SLIKOVNICA za djecu s poteškoćama u čitanju

5.    MALI ISTRAŽIVAČI (popularno-znanstvena knjiga za obitelj)

6.    ODGOJ DJECE I MLADIH (priručnik o odgoju za roditelje, učitelje, odgajatelje)

7.    IGROM DO BOLJEG ČITANJA (knjiga za kreativno provođenje slobodnog vremena)

8.    KNJIGOM UPOZNAJEMO KULTURU (knjiga o hrvatskoj povijesti, kulturi, tradiciji)

+     KNJIGA DOJMOVA

Među učenicima 3.-ih i 4.-ih razreda putuju ruksaci s knjigama

Knjige u ruksaku 3.a razreda

Knjige u ruksaku 3.b razreda

Knjige u ruksaku 3.c razreda

Knjige u ruksaku 3. r. PŠ Vinica

Projektom se nastoji:

-         ukazati na važnost čitanja kao temelja daljnjeg obrazovanja,

-         naglasiti važnost roditelja kao uzora u procesu učenja čitanja,

-         razvijati čitalačke sposobnosti učenika,

-         razviti čitateljske navike učenika,

-         potaknuti pozitivan odnos prema čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena

Najvažniji cilj: ZAJEDNIČKO DRUŽENJE KROZ ČITANJE U KRUGU OBITELJI.

Tijek projekta

Projekt je osmišljen prema načelu „putovanja“ knjižnične naprtnjače s knjigama od jednog do drugog učenika 3. razreda.

Svakog petka odabire se jedan učenik koji nosi knjižničnu naprtnjaču doma. Naprtnjača gostuje u obitelji učenika pet dana (do srijede). U tih pet dana obitelj barem pola sata dnevno zajednički čita, pregledava i lista knjige, druži se u intimnoj atmosferi zajedničkog čitanja. Čitati se može na više načina; pola priče čita dijete, pola roditelj, dijete glasno čita ulomke članovima obitelji, roditelji čitaju djeci, svi istodobno čitaju u tišini. Knjige se ne trebaju pročitati u cijelosti, već jedan ulomak iz svake knjige.

Nakon čitanja važno je razgovarati o pročitanom i skrenuti pozornost na značajne i vrijedne dijelove.

Dojmove, zanimljivosti, lijepe doživljaje zajedničkog čitanja obitelj upisuje u priloženu Knjigu dojmova. Po osobnoj želji svoju stranicu možete ukrasiti crtežima o pročitanom, fotografijama zajedničkog čitanja, pjesmom, sastavkom i sl.

Peti dan (u srijedu) dijete donosi naprtnjaču s knjigama u školu i nekoliko minuta prezentira razredu, učiteljici, knjižničarki kako se čitalo u njegovoj obitelji uz iznošenje dojmova i doživljaja. Na taj način učenik vježba usmeno izražavanje, javni nastup, potiče druge učenike na čitanje i izaziva njihovu radoznalost, ostvarujući pritom unutarnje zadovoljstvo kao vlastitu nagradu za čitanje.

Putovanje knjižnične naprtnjače u našoj školi započelo je u listopadu 2013. g. u 4. razredima, a u siječnju 2014. g. u 3. razredima.

Učenici se upoznali s projektom ČMUOS

Knjižnična naprtnjača započinje putovanje s obitelji Ivana Gajskog, 3.a

Knjižnična naprtnjača započinje putovanje s obitelji Bartola Begića, 3.b

Knjižnična naprtnjača započinje putovanje s obitelji Ree Coban, 3.c

Knjižnična naprtnjača započinje putovanje s obitelji Lucije Benotić, 3.r. PŠ Vinica

Knjižnična naprtnjača započinje putovanje s obitelji Maksa Jerčinovića, 4.b

Projekt Čitamo mi, u obitelji svi je:

-         nacionalni projekt – provodi se na razini države,

-         školski projekt – obuhvaća zajednički rad učitelja škole i školskog knjižničara s učenicima,

-         razredni projekt – uključuje sudjelovanje učenika pojedinog trećeg razreda u zajedničkoj aktivnosti – ČITANJU.

Pokrenut je 2011. godine u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara sa svrhom poticanja i ukazivanja na važnost čitanja kao bitne sastavnice cjeloživotnog učenja.

Projekt podupiru:

-         Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta

-         Agencija za odgoj i obrazovanje

-         Ministarstvo kulture Republike Hrvatske

-         Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

-         Društvo hrvatskih književnika

-         Hrvatsko književno društvo

-         Hrvatsko čitateljsko društvo

U našoj školi projekt vodi knjižničarka Nikolina Sabolić, učiteljice 3.-ih razreda Maja Sinjeri (3.a), Jasna Tkalčec (3.b), Biserka Knez (3.c), Marija Šimunić (3.r. PŠ Vinica) i učiteljice 4.-ih razreda Nina Ninković (4.b) i Željka Đurkan (4.r. PŠ Vinica).

Svakako posjetite službenu web stranicu na kojoj možete saznati puno više o ovom projektu: www.knjiznicari.hr/ruksak

Možete nas kontaktirati na br. telefona: 048/222-734 (školska knjižnica)

Fotografije zajedničkog čitanja vaše obitelji šaljite nam na e-mail adresu: knjiznica.gjuro.ester@gmail.com

Prilikom čitanja u obiteljskom krugu želimo vam mnogo smijeha, topline, igre i blizine!

Čitanje u obitelji Nike Šoštarić, 4. r. PŠ Vinica

Čitanje u obitelji Mije Zagrajski, 4. r. PŠ Vinica