Ukupno: 2028735
Ovaj tjedan: 2012
Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača
Autor: Snježana Mihočka, 20. 9. 2023.

Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača obilježava se svake godine 16. rujna u spomen potpisivanja sporazuma kojim je omogućeno spašavanje ozonskog sloja od negativnih posljedica ljudskog djelovanja. Učenici drugih razreda u produženom boravku posvetili su nekoliko dana ozonskom omotaču i obilježili spomenuti dan prigodnim aktivnostima.

Tijekom organiziranog vremena učenici su u kutiću za čitanje čitali priče i istraživali što je ozon i zašto je njegov omotač važan za Zemlju. Čitajući priču „Greta i divovi“  upoznali su glavnu junakinju Gretu – djevojčicu koja se bori protiv divova koji su posjekli šumska stabla kako bi sagradili kuće. Djevojčica iz priče stvarno postoji te su istraživanjem došli do zaključka da je ona švedska aktivistica koja je pred švedskim parlamentom održala govor o problemu klimatskih promjena. Nominirana je za Nobelovu nagradu za mir. Greta nam može biti uzor i možemo naučiti da nitko nije premalen da bi mogao potaknuti promjene. Inspirirani Gretinim štrajkom za klimu učenici su napisali eko poruke kojima poručuju odraslima da smanje vožnju automobilima, nepotrebnu sječu šuma, upotrebu rashladnih uređaja u ljetnim mjesecima koji oštećuju ozonski omotač.

Na likovnoj radionici učenici su crtali planet Zemlju flomasterima. Svatko je nacrtao Zemlju i podijelio ju na dva dijela: jedan dio predstavlja čist i zdrav okoliš u kojem vlada sreća dok je druga polovica onečišćena, prljava i tužna.

Za kraj radnog tjedna pogledali smo i edukativni film Ozzy Ozon. Ozzy Ozon, glavni lik animiranog filma o zemljinom ozonskom omotaču zajedno s prijateljima brani naš plavi planet. U filmu smo vidjeli da zbog čovjekovog djelovanja dolazi do smanjenja ozona tj. pojave ozonskih rupa. Ozzy nas je upoznao s posljedicama koje nastaju zbog nastanka ozonskih rupa te smo naučili da je ozonski sloj oštećen, postaje sve tanji te moramo sve poduzeti da ga zaštitimo.

Učiteljica u produženom boravku Antonella Fučkar