Ukupno: 2028404
Europski dan jezika obilježen brojnim aktivnostima
Autor: Snježana Mihočka, 4. 10. 2023.

Europski dan jezika svake se godine obilježava 26. rujna na inicijativu Vijeća Europe, a s ciljem promicanja višejezičnosti i učenja stranih jezika. U našoj smo školi ove godine cijeli tjedan posvetili učenju stranih jezika uz pomoć igara, pjesmica, kvizova, prezentacija, crteža i sl. Aktivnosti su s učenicima od 3. do 8. razreda pripremile učiteljice stranih jezika Sonja Schuster, Andreja Kerovec Letica, Ana Kuhar i Mirjana Mihalec.

Učiteljica njemačkog jezika Sonja Schuster sa svojim je učenicima četvrtih razreda pjevala pjesmicu Bratec Martin na njemačkom, engleskom, španjolskom, talijanskom i hrvatskom jeziku. Učenici šestih razreda pripremili su prezentacije vezane uz hranu i piće zemalja njemačkog govornog područja te ih prezentirali na satu. Učenici su također crtali znamenitosti Njemačke – Brandenburška vrata, dvorac Lichtenstein i parlament dok je jedna učenica ispekla Sacher tortu kojom su se učenici počastili u školi. Učenici sedmog razreda napravili su pitanja za kviz Kahoot o različitim europskim zemljama – Mađarskoj, Francuskoj, Španjolskoj, Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj. Učenici osmih razreda crtali su germanizme, te pokraj crteža napisali pravilan naziv riječi na njemačkom jeziku. Učenici su također ukrasili stolnjak germanizmima.

Učiteljica engleskog jezika Andreja Kerovec Letica sa svojim je učenicima petih razreda izrađivala zastave europskih država i pozdrave na europskim jezicima te su odigrali kviz s općim pitanjima o raznim europskim jezicima. Učenici šestih razreda prevodili su izraze "Hvala, Oprosti, Volim te, Puno pozdrava iz Hrvatske" na razne europske jezike te su igrali kviz "Pogodi koji je to jezik" na temelju audio snimke što je učenicima bilo iznimno zabavno.

Učiteljica francuskog jezika s učenicima trećih razreda, polaznicima francuske igraonice, učila je pjevati pjesmicu Bratec Martin na engleskom, francuskom, njemačkom, španjolskom i poljskom. S učenicima četvrtih razreda istraživala je kako se životinje glasaju na različitim jezicima i svatko je jednu životinju prikazao zajedno s pisanim zapisom glasanja. Neki učenici su se zapravo prvi puta zapitali kako se životinje glasaju na drugim stranim jezicima, tj. zašto postoje razlike. Peti razredi su na temelju Larinog jezičnog putovanja odabrali jedan europski jezik, saznali koliko se govornika na području Europe koristi tim jezikom i prikazali izvorni naziv jezika, osnovne pozdrave, riječi i brojeve od jedan do deset. Na karti Europe locirali su države gdje se ti jezici govore. Na web stranici Larinog jezičnog putovanja poslušali su izraze na odabranim jezicima i poznate pjesme. Učenici su se iznenadili kakva sve različita pisma neki jezici koriste, kako zvuče i kako im je neka pisma bilo teško reproducirati. Šesti, sedmi i osmi razredi iskušali su se u ulozi jezičnih detektiva. Najprije su pročitali zanimljivosti i saznali kako izgledaju osnovni izrazi na 46 europskih jezika. Nakon toga su morali prepoznati kraće tekstove na 40 jezika i odabrati kojem jeziku pripadaju. Zadnji zadatak bio je slušno prepoznavanje 33 jezika. Zadaci se nalaze na službenoj stranici Europskog dana jezika.

Učiteljica engleskog jezika Mirjana Mihalec s učenicima četvrtih razreda bojala je zastave zemalja Europske Unije te su učenici pisali nazive europskih jezika na engleskom jeziku. Učenici sedmih razreda sudjelovali su u radionici poljskog jezika na kojoj su naučili osnovne informacije o Poljskoj te usvojili pozdrave, predstavljanje, abecedu i brojeve do 10 na poljskom jeziku. Učenici su sa zanimanjem sudjelovali u radionici te uspoređivali sličnosti i razlike hrvatskog i poljskog jezika. Zainteresirani učenici sedmih i osmih razreda sudjelovali su u online susretu s bivšom učenicom naše škole Anom Hlebar koja se sada školuje u Nizozemskoj. Učenici su od Ane saznali nešto o Rotterdamu, gradu u kojem živi, školi koju pohađa, općenito o hrani, znamenitostima i običajima u Nizozemskoj te su naučili pozdraviti i predstaviti se na nizozemskom jeziku kao i nekoliko osnovnih riječi. Učenici su Ani postavili brojna pitanja te sa zanimanjem uspoređivali sličnosti i razlike života u Nizozemskoj i Hrvatskoj.

Svi radovi koje su učenici izrađivali povodom Europskog dana jezika izloženi su u učionici stranih jezika, a fotografije aktivnosti koje smo proveli s učenicima možete pogledati u fotogaleriji.

Sonja Schuster

Andreja Kerovec Letica