Ukupno: 2028396
Obilježili smo međunarodni dan mentalnog zdravlja u školi - 10. listopada
Autor: Snježana Mihočka, 12. 10. 2023.

Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja koji se svake godine obilježava 10. listopada važno je osvijestiti potrebu brige o mentalnom zdravlju djeteta i svih članova obitelji.
Mentalno je zdravlje stanje u kojemu osoba ostvaruje svoje sposobnosti, može se nositi sa stresom svakodnevnog života, raditi produktivno i plodno te dobro surađivati s drugima, biti zadovoljna i pridonositi pozitivno svojoj zajednici.

U školi smo ostvarili brojne aktivnosti i na taj način obilježili ovaj dan.

NAZIV AKTIVNOSTI

UČITELJ

RAZRED

Predstavljanje slikovnice o mentalnom zdravlju

Jasna Relja

5.abc

Za dobar osjećaj - radionica,

izrada infografika i letaka

Nikolina Sabolić

Novinarska grupa

Volim...volim....se igrati...

(Igranje igara koje vole i predlože učenici)

Maja Sinjeri

1.a

Igrom do zdravog uma

Biserka Knez

Dobri prema sebi

Valentina Galinec

8. ab

Budi svoj prijatelj

Petra Štefanec Latin

2.a

Slikovni frazeološki rječnik – frazemi koji opisuju različita emocionalna stanja

Sanja Kapusta

6. i 8. r.

A Teen Survival Guide

Mirjana Mihalec

7ab

Razred 2.a u radionici Budi svoj prijatelj. Na početku smo nabrajali pozitivne osobine te su učenici u fotografiju ogledala upisali svoje pozitivne osobine. Pričali smo kako pomažemo prijateljima kad su loše volje, kad nešto ne naprave dobro, a kakvi smo prema sebi kad mi pogriješimo te zaključili da se trebamo ponašati prema sebi suosjećajno kako se ponašamo i prema prijateljima kad pogriješe. Za kraj su dobili savjete kako postati svoj prijatelj.

Novinarska grupa u izradi plakata i letaka o mentalnom zdravlju

Na nastavi hrvatskoga jezika učenici šestih i osmih razreda su izrađivali slikovne frazeološke rječnike primarnih emocija vezanih uz nastavnu cjelinu Riječ u izražavanju.  Učenici su osvijestili kako njihov materinji jezik obiluje velikim brojem frazema koji opisuju različita emocionalna stanja, primjerice: Srce je sišlo u pete; Imati više sreće više nego pameti; Ustati na lijevu nogu; Držati palce; Osmijeh od uha do uha; Ljut kao ris itd.

Radovi 1.a i 1.b razreda u radionicama: Volim se igrati i Igrom do zdravog uma.

Na satu engleskog jezika u 7. a i 7. b razgovarali smo o problemima mladih koji narušavaju mentalno zdravlje te smo radili plakat na temu A Teen Survival Guide na kojem smo izdvojili pet učestalih problema te savjete učenika kako ih riješiti.

Na Vijeću učenika razgovaralo se o pravilima za očuvanje mentalnog zdravlja i izrađivalo plakate.

Mentalno zdravlje dio je općeg zdravlja i bez mentalnog zdravlja nema niti općeg zdravlja djeteta. Stoga skrbiti o mentalnom zdravlju znači skrbiti o zdravlju općenito, a osobito je važno čuvati mentalno zdravlje u ranoj životnoj dobi, posebno u školskoj dobi djeteta. Preduvjeti dobrog mentalnog zdravlja školskog djeteta su: svakodnevna igra na svježem zraku, poštovanje djeteta i učenje djeteta poštovanju drugih, razumijevanje svojih i tuđih osjećaja, dobra suradnja s drugima i njegovanje prijateljstava i općenito njegovanje pozitivne i optimistične atmosfere u obitelji.

Koordinator:

Pedagoginja Jasna Relja