Ukupno: 2028228
MJESEC HRVATSKE KNJIGE – započeo zajednički projekt s prijateljskom školom iz Slovenije
Autor: Snježana Mihočka, 27. 10. 2023.

U Mjesecu hrvatske knjige započeli smo s aktivnostima u projektu Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja u suradnji s partnerskom školom Olge Meglič iz Ptuja. Ove godine u projektu sudjeluju učenici 3.a razreda OŠ „Đuro Ester“ s učiteljicom Ninom Galinec i knjižničarkom Nikolinom Sabolić te učenici 4.b razreda OŠ Olge Meglič s učiteljicom Simonom Jakomini i knjižničarkom Alenkom Kandrič.

Naši učenici 3.a razreda čitat će slikovnice slovenskih autora Kako zagrliti ježa (Kako objeti ježa) te Mjesec i ja (Mesec in jaz) dok će slovenski vršanjaci čitati slikovnicu hrvatskih autora Nenavadna knjižničarka (Neobična knjižničarka). Učenici će se upoznati s najznačajnijim obilježjima susjedne zemlje, državnim simbolima, istaknutim prirodnim bogatstvima i pojedinim riječima iz slovenskog jezika. Na temelju čitanja priča izrađivat će stvaralačke radove te pripremiti nastupe kojima će se predstaviti vršnjacima na zajedničkom susretu u Ptuju.

U sklopu terenske nastave u Sloveniju, koja je planirana za ožujak 2024., naši će učenici predstaviti rezultate svoga rada na projektu vršnjacima u OŠ Olge Meglič te se obilaskom grada Ptuja upoznati s najznačajnijim kulturno-povijesnim znamenitostima ovog najstarijeg slovenskog grada.

Uzvratni  posjet slovenskih učenika našoj školi „Đuro Ester“ planiran je za travanj 2024. kada će se učenici međusobno družiti na radionicama u našoj školi te upoznati sa znamenitostima grada Koprivnice.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibl.

knjižničarka mentorica