Ukupno: 2028648
Ovaj tjedan: 1925
Posjet Francuskom institutu u Zagrebu
Autor: Snježana Mihočka, 2. 11. 2023.

Učenici petih i šestih  razreda Osnovne škole “Braća Radić”, Osnovne škole “Đuro Ester” i Osnovne škole „Podolice” koji polaze izborni predmet Francuski jezik posjetili su Francuski institut u Zagrebu.

Ugodno su nas ugostile medijatekarka Zdenka Maričić i izvorna govornica francuskog jezika Lise Darnige.

Učenici su sudjelovali na radionici koja se sastojala od dva dijela. U uvodnom dijelu učenici su saznali što je Medijateka i Francuski institut, kakve sve radionice postoje i na koje se načine mogu upoznati s francuskom kulturom.

Učenici su zavirili u sve kutke Medijateke, saznali gdje se što nalazi i prolistali neka zanimljiva izdanja.

Nakon što su se upoznali s prostorom, Lise Darnige učenicima je predstavila animirani film koji će pogledati s engleskim titlovima. Film se zove Chien Pourri la vie à Paris, prema priči Colasa Gutmana koji na humorističan način pokazuje život uličnih pasa i mačaka u dijelu Pariza koji se rijetko prikazuje. Film je bio zabavan i smiješan, ali dijalozi su se izmjenjivali velikom brzinom i bilo je zahtjevno pratiti film na jednom stranom jeziku i titlovima na drugom stranom jeziku tijekom 60 minuta. Poslije filma gospođa Lise Darnige postavila je učenicima nekoliko pitanja o filmu.

Nakon ručka počastili smo se francuskim slasticama i naučili njihove nazive na francuskom jeziku.

U slobodno vrijeme jedan dio učenika posjetio je Muzej čokolade i naučio da su Francuzi izumili chocolatière, specifičan lončić napravljen za savršeno točenje vruće čokolade i trembleuse i mancerina, šalicu s osiguranjem protiv prolijevanja.

Do sljedećeg puta, uživajte u fotografijama.

À bientôt.

Ana Kuhar, učiteljica francuskoga jezika