preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica

Login
Moto škole

 

 

 

 

Raspored zvonjenja

Vozni red autobusa

List za roditelje

Projekti u našoj školi

E-knjige

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Školska kuhinja

Slikovnice

 

 

 

 

Školska knjižnica

Šetnja školom


Korisni linkovi

SPONZOR VEČERI KEMIJE 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 11. 2010.

Ukupno: 2028710
Ovaj mjesec: 6786
Ovaj tjedan: 1987
Danas: 427
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Petaši na predstavljanju ilustrirane biografije Frana Galovića – donosimo intervju s autorima knjige
Autor: Snježana Mihočka, 27. 10. 2023.

U sklopu Festivala književnosti Galovićeva jesen učenici koprivničkih osnovnih škola sudjelovali su na predstavljanju novoobjavljene knjige o Franu Galoviću pod naslovom „Fran: ilustrirana biografija Frana Galovića“.


 

Predstavljanje knjige održano je u srijedu 25. listopada 2023. u prostoru kina Velebit. Knjigu su predstavili njezini autori, Mario Kolar koji je napisao tekst te ilustrator Tomislav Zagoda. Promociju su posjetili i učenici 5. razreda OŠ „Đuro Ester“ pod vodstvom učiteljice hrvatskoga jezika Sanje Antolić i školske knjižničarke Nikoline Sabolić. Tom prigodom učenici su saznali mnoge zanimljivosti o značajnom hrvatskom piscu rođenom u susjednome Peterancu 1887. godine, čiji se život prerano ugasio sa samo 27 godina života na samome početku Prvoga svjetskog rata. Naučili su da je među njegovim najznačajnijim djelima najpoznatija zbirka pjesama „Z mojih bregov“ na kajkavskom dijalektu.

 

 

U sklopu predstavljanja održan je i nagradni kviz na kojem je po jedan učenik iz svake škole, koji je točno odgovorio na pitanja o Franu, osvojio knjigu. Iz naše je škole sretne ruke bila Lara Divjak iz 5.b, koja je s promocije ponijela svoj primjerak ilustrirane biografije Frana Galovića.

Ovu zanimljivu knjigu možete posuditi u školskoj knjižnici, a u nastavku donosimo intervju s njezinim autorima.

 

 

Hana Mihaljević, 5.c

Novinarska grupa  

 

 

Intervju – Mario Kolar i Tomislav Zagoda

Razgovarala: Franka Kolar

 

Molim Vas da nam se kratko predstavite.

KOLAR: Mama i tata dali su mi ime Mario, a mislim da je i starija sestra u tome imala svoje prste. Od roditelja sam naslijedio i prezime Kolar. Volim nogomet i općenito sport, ali prije svega knjige. Zato sam studirao književnost i knjižničarstvo. Prvo sam radio kao knjižničar i nastavnik hrvatskog u vašoj školi, a poslije i drugdje. Od 2018. predajem hrvatsku književnost na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Objavio sam pet knjiga i jednu slikovnicu – Fran. Sada skoro već deset godina živim u Koprivnici, a do tada sam živio u rodnim Molvama.

ZAGODA: Ja sam Tomislav Zagoda. Nekada sam igrao košarku, onda sam crtao i slikao, pa sam studirao slikarstvo i na kraju sam studirao književnost. Radio sam kao kamerman i snimao posvuda u Hrvatskoj, u svakom selu i gradu, snimao nogometne utakmice i saborske sjednice. Nakon toga, radio sam kao urednik u nakladničkoj kući Znanje, i čitao sve i svašta. A sada radim isto kao urednik, samo u novoj nakladničkoj kući Opus Gradna. Osim toga, pišem knjige za djecu i mlade, više za mlade nego za djecu, ali i za odrasle. Od mojih knjiga, djeca u osnovnim školama najviše vole Nek bude kaos, Škola na rubu pameti i pjesme Dora Novak.

 

 

Zašto ste odlučili raditi slikovnicu baš o Franu Galoviću?

KOLAR: Pjesme, novele i drame koje je napisao Fran Galović jako mi se sviđaju. Posebno su mi drage i zato što govore o Podravini. No ne samo ja nego i mnogi drugi smatraju Galovića važnim hrvatskim piscem. Stoga sam pomislio da bi bilo dobro da se o njemu napravi slikovnica kako bi ga mladi čitatelji možda lakše upoznali. Vidjevši da je Tomislav Zagoda napravio slikovnice o nekim hrvatskim piscima, poput Marije Jurić Zagorke i Miroslava Krleže, rekao sam mu da napravi slikovnicu i o Galoviću. On je rekao da bi ju vrlo rado napravio, ali ne zna puno o njemu pa bi mu trebao netko da napiše tekst. Na to sam mu rekao da bih ja to mogao pokušati i, eto, pokušao sam. Zagoda je napravio ilustracije i slikovnica je pred nama.

 

Kako nastaju Vaše ilustracije?

ZAGODA: Danas je tehnologija jako napredovala i uvelike pomaže ilustratorima. Djelomično radim staromodnim načinom, crtanje na papiru, a djelomično koristim tablet s programom za ilustratore. Nema veze radi li netko na papiru ili na tabletu, problem je uvijek isti – ilustracije trebaju biti dobre. Tehnologija pojednostavljuje stvar u tom smislu što su takvi crteži odmah spremni za tisak. Naravno, kad radiš na tabletu, nema opasnosti od toga da proliješ po stolu vodu za akvarel.

 

Je li Vam bilo teško napraviti ilustracije prema tekstu?

ZAGODA: Mario Kolar, autor teksta, vrlo je detaljno opisao kakve ilustracije trebaju biti, tako da nisam morao sam smišljati njihov sadržaj, već je na meni bilo samo da ih nacrtam. Problem je bio u tome što sam imao samo jednu kvalitetnu fotografiju Frana Galovića, pa sam se morao osloniti samo na nju u kreiranju njegova lika. Najzahtjevnije su bile one ilustracije u kojima ima više likova, a najviše sam uživao u risanju klijeti i podravskih gorica.

 

Koje Vam je Galovićevo djelo najdraže?

KOLAR: Mnoga Galovićeva djela su mi vrlo draga, npr. drama Pred smrt, novela Ispovijed itd. Ali najdraža mi je njegova zbirka kajkavskih pjesama Z mojih bregov. Te su pjesme i pametne i zabavne, i vedre i sjetne... Vrlo mi je drago i to što su pisane našom kajkavštinom i govore o našem zavičaju. Ali najvažnije je da su vrlo zanimljive i kvalitetne.

 

Odakle Vam podaci o piscima i drugim osobama spomenutim u slikovnici?

KOLAR: U slikovnici spominjem mnogo osoba, ali i događaja, institucija itd. Što se tiče Galovića i drugih pisaca koje spominjem, mnogo toga o njima znao sam otprije budući da o njima govorim svojim studentima. O drugim stvarima koje spominjem u slikovnici morao sam tražiti, ili barem provjeriti, podatke u enciklopedijama, leksikonima i stručnim knjigama. Tako sam pišući slikovnicu naučio mnogo novih stvari.

 

Što mislite o ilustracijama uz tekst?

KOLAR: Mislim da su odlične! Tomislav Zagoda je baš lijepo ilustrirao ponekad i vrlo zahtjevne ideje koje sam mu iznio, a i sam je dao neke ideje. Budući da je u slikovnici riječ o stvarnim ljudima, zgradama itd., sigurno nije bilo lako nacrtati ih. Ali Tomislavove ilustracije su vrlo uvjerljive i lako prepoznajemo stvarne predloške, a s druge strane su i privlačne i zabavne – dakle, točno onakve kakve bi trebale biti.

 

Imate li u planu još ovakvih slikovnica?

ZAGODA: Oh, da! Ova slikovnica je osma knjiga u serijalu ilustriranih biografija o našim najvećim književnicima, a upravo je u tisku i deveta o našem velikom pjesniku Tinu Ujeviću. Do sada smo objavili biografije o Mariji Jurić Zagorki, Ivani Brlić Mažuranić, Augustu Šenoi, Antunu Gustavu Matošu, Ivanu Gunduliću, Marku Maruliću, Miroslavu Krleži i Franu Galoviću. Mislim da je ovo zgodan način da se učenici osnovnih i srednjih škola upoznaju s našim najznačajnijim piscima i njihovom vremenu. 

 

Franka Kolar, 5.a

Novinarska grupa

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju