Ukupno: 2028208
Izložba Nek' ti riječ ne bude strana(c)
Autor: Snježana Mihočka, 7. 11. 2023.

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige (15. listopada – 15. studenoga) u predvorju OŠ „Đuro Ester“ postavljena je izložba učeničkih stvaralačkih radova pod sloganom Nek` ti riječ ne bude strana(c). U ovoj zanimljivoj izložbi učenici su se poigrali medijima pretvorivši književne tekstove u druge medijske oblike.

Na temelju čitanja književnih djela hrvatskih i stranih autora učenici su izradili raznolike radove te ih izložili u školskom holu i učionicama hrvatskoga jezika. Na izložbi možemo vidjeti kamišibaj, plakate, taktilne slikovnice, novinske listove, pročitati uspjele literarne sastavke. Kroz književnost i novinarstvo obilježavamo i važne povijesne događaje, pa su tako „Priče iz Vukovara“ Siniše Glavaševića učenici pretočili u formu novinskih listova. „Divlji konj“ našega pisca Božidara Prosenjaka predstavljen je plakatima. Ezopove basne, pretvorene u kamišibaj, mogu nas naučiti ne samo njihovu uobičajen pouku nego i ponešto o svjetskoj kulturi. (U ovom slučaju, Japan.) Također, možemo saznati značenja pojedinih frazema u hrvatskome jeziku, koji su pak predstavljeni elementima stripa.

U izradi radova sudjelovali su učenici od petog do osmog razreda pod vodstvom nastavnica hrvatskoga jezika Sanje Antolić i Sanje Kapusta.

Možemo se pohvaliti da nam nije strana(c) niti riječ niti medijska kultura.

Maša Kresojević, 6.a

Novinarska grupa