Ukupno: 2028279
Božićna radionica u Galeriji
Autor: Snježana Mihočka, 19. 12. 2023.

Učenici 2.a razreda na blagdan 13. prosinca posjetili su koprivničku Galeriju Mijo Kovačić.

U galeriji nas je dočekala pedagoginja Maša Zamljačanec koja nam je ispričala priče vezane uz običaje koji se vežu uz blagdan Svete Lucije. Na taj blagdan započinje božićni ciklus narodnih običaja, a prvi od njih je sadnja pšenice. Lucija dolazi od latinske riječ lux, lucis, što znači svjetlo.

Hrvatska inačica imena Lucija glasi Svjetlana. Sveta Lucija postala je zaštitnica očiju te slijepih osoba. Prema pučkom običaju na dan sv. Lucije moramo čuvati vid.

Nakon zanimljivih priča o običajima koje vežemo uz blagdan Svete Lucije, započeli smo s radionicom božićnih ukrasa. Učenici su izrađivali cvjetove od krep papira te vrpce od kokica i krep papira.

Gospođa Maša pokazala nam je i razne druge ukrase, na primjer ukras od perja, vune, raznih ukrasnih traka i slično. Spomenuli smo i razredno natjecanje Najstarija kuglica 2.a. Učenici su dobili zadatak potražiti najstariju kuglicu koju imaju kod kuće, fotografirati je i poslati učiteljici. Najstarija kuglica kupljena je prije više od 70 godina, a jedan učenik spomenuo je kako njegova obitelj ima jaslice koje su stare oko 100 godina. Ovim natjecanjem  zaključili smo koliko je bitna obiteljska tradicija i koliko su vrijedne stvari koje se prenose s generacije na generaciju.

Ovaj spoj tradicije i umjetnosti pružio je učenicima drugačiji blagdanski doživljaj. Učenici su izrađivanjem ukrasa pokazali da se prava čarolija blagdana krije u zajedničkom radu i prepoznavanju ljepote i sreće u malim stvarima.

Petra Štefanec Latin

učiteljica razredne nastave