Ukupno: 2028633
Ovaj tjedan: 1910
Međunarodni dan sjećanja na Holokaust i ove je godine obilježen brojnim aktivnostima
Autor: Snježana Mihočka, 5. 2. 2024.

27. siječnja obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na holokaust, dan kada se prisjećamo na one koji su patili i umrli u vrijeme holokausta u Europi. Sjećamo se smrti 6 milijuna Židova koji su stradali u vrijeme nacističkog režima, kao i milijuna rasnih, etničkih i vjerskih manjina.

Svrha brojnih aktivnosti s učenicima jest komemorirati nevine žrtve čija je jedina krivica bila u boji kože, crtama lica, materinjem jeziku, imenu i prezimenu ili načinu na kojem se mole bogu. Tijekom 30-ih i 40-ih godina 20. stoljeća osnovna ljudska prava oduzeta su Židovskom narodu i ostalim manjinama. Jedno za drugim, nestajala su ljudska prava na rad, na obiteljski život i na prakticiranje religije.

Ovaj iznimno važan dan obilježen je u Osnovnoj školi „Đuro Ester“ nizom aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o suvremenim oblicima antisemitizma, ksenofobije i svih oblika mržnje sa svrhom promidžbe poštivanja ljudskih prava, naročito manjina.

U ponedjeljak, 22. siječnja 2024., učiteljice Mirna Kovačić i Ines Vađunec održale su radionicu na temu „Sjene prošlosti – neispričane priče iz Drugog svjetskog rata“ za učenike Osnovne škole „Đuro Ester“ i Osnovne škole „Braća Radić“. Radionica se održala u Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“ Koprivnica. Na radionici je iznesen kratki povijesni pregled razvoja diskriminacije prema Židovima tijekom stoljeća te su sudionici analizirali niz slikovnih izvora koji su predstavljali pripadnike Židova ili Roma s naglaskom na borbu protiv predrasuda, stereotipa i diskriminacije. Sudionici su također imali prilike sudjelovati u aktivnostima vezanima uz identitet i polarizirajuće teme u društvu, te radom u skupinama analizirati povijesne izvore. U zaključku radionice stavljen je naglasak na  aktualne događaje u svijesti, odnosno, što mi kao pojedinci možemo napraviti kako bi se smanjila diskriminacija u društvu.

U četvrtak 25. siječnja, učiteljica povijesti Mirna Kovačić sudjelovala je na državnom skupu na temu „Poučavanje i učenje o Holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti“ koji je održan u Karlovcu, gdje je zajedno s kolegicom Vađunec održala izlaganje na skupu na temu „Kaleidoskop sjećanja – koprivnički antifašizam i židovska zajednica u Drugom svjetskom ratu“ gdje su predstavile dva zajednička projekta – „Židovska baština Koprivnice“ i „Podravska republika“.

U subotu, 27. siječnja 2023. na prostoru Spomen područja Danica obilježen je Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta prigodnim kulturno-umjetničkim programom. U programu na otvorenju prve muzejske izložbe „Od Danice do Jasenovca“  sudjelovali su učenici OŠ „Đuro Ester“, OŠ „Braća Radić“,  OŠ „Podolice“ i Gimnazije „Fran Galović“ s prigodnim recitacijama i glazbenim točkama. U kulutno umjetničkom programu sudjelovale su učenice Mima Maričić i Leona Tasoti Kivač (pod mentorstvom učitelja Mihaela Kivača) te Petar Matica (pod mentorstvom učiteljice Sanje Kapuste). Na prigodni program stigli su i predstavnici Grada Koprivnice i Županije Koprivničko-križevačke, predstavnici Muzeja grada Koprivnice te Spomen područja Jasenovac, predstavnici Židovske općine Koprivnica i UABA-e Koprivnica,  ravnateljice OŠ „Đuro Ester“ i OŠ „Podolice“ te brojni zainteresirani građani.

Aktivnosti vezane uz Holokaust svakako je upotpunila i međunarodna putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ koja je postavljena u našoj Školi i koju je do ovog trenutka posjetilo više od tisuću posjetitelja. Holokaust će zauvijek ostati upozorenje što sve mogu učiniti mržnja, rasizam i predrasude. Poginule ne možemo vratiti ali možemo čuvati sjećanje na milijune koji su poginuli boreći se za pravedan svijet za sve.

Mirna Kovačić, prof.