Ukupno: 2028479
OŠ „Đuro Ester“ bila je domaćin Međuškolskog kviza općeg znanja
Autor: Snježana Mihočka, 11. 3. 2024.

U petak, 8. ožujka 2024., održan je u Osnovnoj školi „Đuro Ester“ Međuškolski kviz općeg znanja za učenike od 5. do 8. razreda. Kviz je okupio čak 26 četveročlanih ekipa koje su spremno odgovarale na 45 pitanja iz opće kulture i informiranosti. Cilj je bio potaknuti učenike na druženje i kvalitetno provođenje svog vremena te ih uključiti u cjeloživotno učenje proširivanje svog općeg znanja iz različitih područja života.

Na kvizu su sudjelovali učenici trinaest osnovnih škola iz Koprivničko-križevačke županije, uz podršku njihovih nastavnika i ravnatelja. Na međuškolsku razinu pozvane su po dvije najbolje ekipe iz svake škole koje su ostvarile najbolji plasman na kvizu održanom u njihovoj školi u prosincu 2023. Kviz su inicirale nastavnice Mirna Kovačić iz OŠ „Đuro Ester“ i Ines Vađunec iz OŠ „Braća Radić“ ujedno i voditeljice projekta. Prošle školske godine u kviz su se uključile naše četiri gradske škole, dok se ove godine odlučilo proširiti taj krug suradnje pa se pozivu odazvalo čak četrnaest škola iz naše županije. Cilj je bio potaknuti učenike na druženje i kvalitetno provođenje svog vremena te ih uključiti u cjeloživotno učenje i rad na proširivanju svog općeg znanja iz različitih područja života. Pitanja za međuškolski kviz sastavili su nastavnici ovih dviju škola inicijatora projekta.  Kviz se sastojao od tri kruga od po 14 pitanja i po 1 glazbenog broja koji su učenici trebali prepoznati. Budući da je taj dan bio Međunarodni dan žena, u kvizu je stavljen naglasak na postignuća žena u svim područjima. Svi su sudionici bili izuzetno motivirani i zainteresirani te su ostvarili odlične rezultate.

Pobjedu na kvizu osvojila je izvrsna ekipa Deoksiribonukleinski keksići iz OŠ „Đuro Ester“ s osvojenih čak 45.5 bodova, drugoplasirani su bili Sokoli iz OŠ Sokolovac s 44,5 bodova, a trećeplasirani 7.a iz OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ s 44 boda.

Deosiribonukleinski keksići - OŠ Đuro Ester - 1. mjesto

Sokoli - OŠ Sokolovac - 2. mjesto

7.a - OŠ Antun Nemčić Gostovinski - 3. mjesto

Našu su školu na kvizu predstavljale dvije ekipe: Deoksiribonukleinski keksići (Marija Petrović, Gala Knežević, Klara Udovičić, Klara Jakupić) te Ako valjak ne valja, valja li valjak? (Matko Kukec, Roko Bači, Luka Rendula i Borna Blažek)

Naša druga ekipa Ako valjak ne valja, valja li valjak? također je odlično predstavila našu školu osvojivši 7. mjesto s 37 bodova što nas čini iznimno ponosnima.

Ako valjak ne valja, valja li valjak - OŠ Đuro Ester - 7. mjesto

Svi su natjecatelji dobili prigodne darove sponzora – izdavačkih kuća Alfa, Profil-Klett i Školska knjiga te mnoštvo Podravkinih slatkih i slanih grickalica. Prve tri ekipe dobile su vrijedne darove svih triju izdavačkih kuća, Podravkin paket i pobjednički pehar. Od srca zahvaljujemo sponzorima i djelatnicima OŠ „Đuro Ester“ koji su pomogli u realizaciji ovog projekta, te Gimnaziji „Fran Galović“ Koprivnica koja nam je ustupila veliko projekcijsko platno. Posebno smo zahvalni svim mentorima učenika koji su pomogli u ispravljanju šablona za odgovore i zdušno bodrili svoje ekipe!

Čestitke svim sudionicima koji su pokazali odlično poznavanje svih nastavnih predmeta te iskazali interes za ponovnim ovakvim okupljanjem što potvrđuje da su učenici izuzetno motivirani i spremni pokazati svoje sposobnosti i znanje u ovakvim edukativnim kvizovima. Budući da je ovo bio možda i najmasovniji učenički kviz u našoj županiji, nadamo se da će nas i sljedeće godine biti toliko, ako ne i više.

Mirna Kovačić, prof.

Priloženi dokumenti: