Ukupno: 2029247
Školski projekt Festival slikovnica Izložba učeničkih slikovnica
Autor: Snježana Mihočka, 10. 4. 2024.

Povodom Međunarodnog dana dječje knjige koji se održava 2. travnja otvorena je izložba slikovnica u školskom projektu Festival slikovnica. Slikovnice su učenici sami izrađivali na satovima sa svojim razrednicama u razrednoj nastavi, učiteljicama u Produženom boravku, knjižničarkom i pedagoginjom tijekom prvog i drugog polugodišta.

Učenici su oslikavali i pisali pjesme i priče za svoje slikovnice i pri tom učili što je sve potrebno za izradu jedne slikovnice i tko sve sudjeluje u njenoj izradi. Tako su naučili i nove pojmove kao što su ilustrator, urednik, autor, impresum, bilješka o autoru, izdavač, broj izdanih primjeraka i godina izdanja.

Učenici su ostvarili tematski različite slikovnice u čijem nastajanju i izradi su pokazali svoju kreativnost i veselili se konačnom rezultatu – gotovoj slikovnici.

S ponosom su sudjelovali u izradi  slikovnica i pri tom vježbali i vještinu čitanja i razvijali ljubav prema pisanoj riječi i knjizi.

Autori i ilustratori te urednici slijedećih naslova su: Snjegović u snijegu, učenici u Produženom boravku i učiteljica Antonella Fučakr, Zimsko veselje i Grad iz mašte, učenici u Produženom boravku i učiteljica Lucia Matas, Gospođa Zima i Gospođica Proljeće, učenici 3.b i učiteljica.

Ovdje su prikazani samo nekih od mnogobrojnih naslova i slikovnica koje su nastale u ovom projektu. Izložba je i ove godine izazvala veliko zanimanje i ponos učenika, malih autora i ilustratora.

Cilj ovog projekta, koji se održava već drugu godinu, jeste poticati čitalačke vještine, vještinu pisanja, grafomotoričke vještine, kreativnost i ljubav prema knjizi i pisanoj riječi te je ostvaren  na zadovoljstvo svih nas.

U okviru rada grupe Igre pažnje u drugim i trećim razredima nastala je slikovnica „Koje igre mogu igrati?“ kao zbirka dječjih igara i poticaj učenika na dječju igru i edukaciju o pozitivnom značaju igre na psihofizički razvoj učenika.

Koordinatorica projekta:

mr.sc. Jasna Relja