« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2031444
Dani medijske pismenosti – sedmaši posjetili kazališnu predstavu Mreža
Autor: Snježana Mihočka, 21. 4. 2024.

U sklopu obilježavanja Dana medijske pismenosti učenici 7.a i 7.b razreda posjetili su kazališnu  predstavu o društvenim mrežama, podržanu od strane Agencije za elektroničke medije i Centra za sigurniji internet.

Predstava Mreža Teatra Tirena izvedena je u petak 19. 4. u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Koprivnica za učenike koprivničkih škola u dvorani Domoljub.

Na zanimljiv umjetnički način predstava progovara o negativnim stranama društvenim mreža s ciljem podizanja svijesti djece i mladih o važnosti kritičkog razmišljanja o medijskim sadržajima s kojima se susreću, kao i nužnosti opreza, primjerenog ponašanja i odgovornog korištenja društvenim mreža.

Učenike su vodile učiteljice Snježana Mihočka i Sanja Antolić te knjižničarka Nikolina Sabolić.

O predstavi:

Nakon javne svađe, dvoje influensera na društvenim je mrežama preplavljeno negativnim komentarima, prijetnjama i uvredama. Usprkos svojim nesuglasicama, odlučuju pokrenuti zajednički profil na kojem kroz niz atraktivnih i zabavnih videa pokušavaju svojim followerima skrenuti pažnju na problematičnu stranu društvenih mreža.

U svojim videima obrađuju teme kao što su trollovi u komentarima, govor mržnje, sigurnost, virtualni identiteti, cyberbullying, opasni izazovi, posljedice prekomjernog korištenja društvenih mreža… Njihovi videi postaju viralni, broj followera raste, a pritisak je sve veći. Hoće li ga izdržati?

Društvene mreže omogućile su da svatko ima platformu za izražavanje. Do izražaja dolaze glasovi pojedinaca, no istodobno ne postoji nikakvo reguliranje informacija koje ti glasovi plasiraju. Stvari se često uzimaju zdravo za gotovo, a kritičko mišljenje se ne razvija dovoljno. Predstava “Mreža” bavi se time kako uspješno “navigirati” virtualnim svijetom u kojem su mjerne jedinice broj pratitelja, broj srca ispod posta i broj pregleda.

Predstava je uvrštena u 17. izdanje Festivala hrvatske drame za djecu i mlade “Mali Marulić”.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibl.

knjižničarka mentorica