Ukupno: 2028122
Posjet Gimnaziji „Fran Galović“
Autor: Snježana Mihočka, 3. 12. 2014.

Četvrti razredi i ove školske godine nastavljaju suradnju s Gimnazijom „Fran Galović“ odlazeći na radionice koje održava Mišela Lokotar, profesorica kemije i biologije. Kako u školi učimo o ljudskom tijelu iskoristili smo priliku i u Gimnaziji učili o oku i građi oka.

Najzanimljiviji dio bila je sekcija oka. ..

Danas, 1.12.2014. moj 4.a razred je s učiteljicom krenuo u Gimnaziju „Fran Galović“. Tamo smo išli kako bismo naučili sve o oku. O oku nam je pričala Mišela Lokotar, profesorica i Lovrina strina. Pričala nam je o glavnim dijelovima oka. Svi smo pozorno slušali i promatrali dijelove oka na prezentaciji i maketi oka. Kad nam je sve ispričala dobili smo zadatak. Morali smo secirati svinjsko oko i izvaditi netaknutu leću. U seciranju su nam pomagale njezine učenice. Prvo smo s oka morali ukloniti masti i mišiće.  U mojoj grupi sam to radila ja i bilo je dosta lako. Kad smo to napravili trebali smo skalpelom zarezati rožnicu. Zarezati rožnicu je vrlo teško jer je čvrsta i tvrda. Kad je moja grupa uspjela zarezati iz te rupice istekla je očna vodica. Sljedeći zadatak nam je bio da skalpelom izrežemo puni krug na oku         i taj zadatak je bio dosta težak jer je bilo preteško napraviti rupicu iz koje bi trebali početi rezati.   Moja grupa je uspjela i dok je Patricija rezala, u obliku želatine izlazila je staklovina, a u njoj je bila netaknuta leća. Kada smo leću odvojile od staklovine i pogledale kroz leću shvatile smo da očima gledamo, a mozgom vidimo. To smo dokazali tako jer sve što smo vidjeli kroz tu leću bilo je naopako     i umanjeno, no ta se slika u mozgu okreće i stvara se točno ono što je ispred nas.  Na kraju nas je profesorica počastila kolačima.

Ovaj dan u Gimnaziji „Fran Galović“ mi je bio jako zanimljiv. Danas sam mnogo toga naučila.   Naučila sam koji organi su potrebni za vid i od čega je građeno oko.  Dan mi je bio lijep i htjela bih ga ponoviti.

Dunja Međurečan 4.a