Ukupno: 2028124
Osmaši obišli srednje škole u Koprivnici
Autor: Snježana Mihočka, 11. 5. 2015.

Zainteresirani učenici 8.-ih  razreda naše škole u razdoblju od 30. 4. 2015. do 7. 5. 2015. obišli su srednje škole u gradu Koprivnici: Gimnaziju „Fran Galović“ Koprivnica, Obrtničku školu Koprivnica i Srednju školu Koprivnica.

U četvrtak 30. 4. 2015.,  40-ak učenika 8.-ih razreda krenulo je u Gimnaziju „Fran Galović“, Koprivnica u pratnji profesorice Mirne Kovačić i knjižničarke Nataše Borščak prije početka velikog odmora u prijepodnevnoj smjeni. Gimnazija je taj dan obilježavala Dan škole. Ravnatelj škole mr.sc. Vjekoslav Robotić dočekao nas je u predvorju škole i ukratko nas je upoznao sa sadržajima koje škola nudi, predmetima i upisima. Školu trenutačno pohađa 699 učenika u 28 razrednih odjela. Rekao je kako svi učenici Gimnazije uz „probrane“ profesore bez problema polože državnu maturu i upišu se na Fakultet. Kako ističe g. Robotić: „škola puno daje, ali i traži“. Spomenuo je kako škola vrši razmjenu učenika s drugim školama u inozemstvu. Podsjetio nas je neka pratimo stranicu upisi.hr, te da će 12. 5. 2015.  imati predavanje za učenike. U hodnicima smo vidjeli izložbe: kusudami, origami i matematika, dvostruki teret – učenje o nacionalsocijalizmu, izložba - stalni podstav „Međunarodna godina svjetlosti“, izložba slika „Kockavica“, izložba slika „Pauka skakača“, kviz „Tko se boji lika još?“, „Sekcija oka“ i „Mjerenje krvnog tlaka, GUK, spirometrija“. Prije početka velikog odmora vratili smo se u školu u pratnji profesora Igora Fulira.

U Obrtničku školu Koprivnica krenuli smo 5. 5. 2015.u 12,00 s 10-ak zainteresiranih učenika. Dočekali su nas ravnatelj Ratimir Ljubić, dipl. ing.  i pedagog Tomislav Trstenjak. Ravnatelj nas je upoznao sa zanimanjima koje učenici mogu upisati, a to su četverogodišnja zanimanja: elektrotehničar i tehničar za računalstvo, te trogodišnja zanimanja: strojobravar, automehaničar, instalater grijanja i klimatizacije, plinoinstalater, elektroinstalater, elektromehaničar, stolar, monter suhe gradnje, soboslikar - ličilac, mesar, pekar, slastičar, vodoinstalater, autoelektričar, kuhar, konobar i pomoćni kuhar i slastičar. S pedagogom smo obišli sljedeće prostorije: prostorije za konobare, kuhare, prostoriju za računalstvo te dvoranu koja se dijeli sa Srednjom školom Koprivnica. Saznali smo kako škola nudi i obrazovanje odraslih.

7. 5. 2015. u 12,00, 40-ak učenika 8.-ih r. krenulo je u obilazak Srednje škole Koprivnica. Dočekala nas je ravnateljica Ksenija Ostriž, dipl.oec. Čuli smo da je Srednja škola Koprivnica jedna od najvećih srednjih škola u RH te da je ove školske godine upisano 1112 učenika u 41 razrednih odjela unutar 12 obrazovnih programa: ekonomist, komercijalist, upravni referent, poslovni tajnik, hotelijersko-turistički tehničar, prehrambeni tehničar, tehničar nutricionist, medicinska sestra-medicinski tehničar, fizioterapeutski tehničar, farmaceutski tehničar, prodavač, rukovatelj samohodnim strojevima. Iduće godine ne budu upisivali smjer nutricionista. Ravnateljica nam je predstavila svako zanimanje. Primjerice, za zanimanje medicinske sestre učenici su saznali kako će ujutro imati praksu, a popodne nastavu. Učenici Srednje škole Koprivnica se bave raznim nastavnim i izvannastavnim aktivnostima, bave se sportom: rukomet, odbojka, košarka. Ravnateljica ih je uputila neka prate stranicu upisi.hr. Spomenula je kako već godinama prati napredak učenika OŠ Đuro Ester, te ih je ohrabrila s informacijom kako sigurno mogu upisati srednju školu jer imaju čvrste četvorke.

Nataša Borščak