« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2029849
Županijski stručni skup
Autor: Saša Špoljarić, 16. 11. 2009.

12. studenoga 2009.  u OŠ „Đuro Ester“ u Koprivnici je održan Županijski stručni skup učitelja geografije Koprivničko-križevačke županije.

ŽUPANIJSKI STRUČNI SKUP UČITELJA GEOGRAFIJE OSNOVNIH ŠKOLA

Uz pozdravne riječi voditeljice, prisutne je upoznala s obilježavanjem 50. obljetnice škole domaćina uz prigodnu brošuru „Naših 50 godina“.

Povodom Dana grada prezentiran je učenički rad Razglednice moje Koprivnice. Rad je rezultat sudjelovanja u nagradnom projektu HRT-a Programa za djecu i mlade “Grad kao kulturno dobro“. Svrha projekta je bila poticanje i unapređivanje dječjeg stvaralaštva te razvijanje osjećaja za vrijednosti i prepoznavanje urbane kulture i urbane tradicije. Učenici su to uspješno pokazali osvojivši 3. mjesto u konkurenciji od 40 sudionika. U projektu su sudjelovali članovi Mladih geografa i Mali turistički vodiči uz pomoć foto i filmske sekcije, a pod vodstvom profesorica geografije i povijesti Jasminke Fanuko-Polančec i Dubravke Vajdić. Samu prezentaciju su izradili učenici 8. razreda, sada već gimnazijalci: Ivana Mlinarić, Nika Gazdek i Tomislav Domović.

Radno ozračje geografa pokušala je osvijestiti kroz radionicu voditeljica stručnog vijeća. Prisutni su se vrlo aktivno uključili svojim radom i razmišljanjima kakvo radno ozračje priželjkujemo. Tako su istakli značajne komponente kao što su:komunikacija, zajedništvo, fleksibilnost, prihvaćenost, suradnja, tolerancija, pomaganje, opuštenost, humor, iskrenost, poštovanje, druželjubivost, osmijeh…Kome ovakvo ozračje ne bi bilo poticajno!

Lidija Kovačić, prof. iz OŠ Braće Radić u Koprivnici sudjelovala je na stručnom usavršavanju u Berlinu pod nazivom Migration learning. Iskustva s tog skupa prenijela je u obliku kraćeg izlaganja i dvije radionice kroz koje smo mogli iskušati primjenjivost komponenata ozračja na multikulturalnom Berlinu.

Slijedio je kraći prikaz stručnog skupa održanog u Opatiji pod imenom: Odgoj i obrazovanje u skladu s općim kulturnim i civilizacijskim vrijednostima, ljudskim pravima i pravima djece. Voditeljica je nastojala podsjetiti na komunikaciju u funkciji razvoja humanih odnosa u poučavanju geografije, na dječja prava u kontekstu poučavanja usmjerenog na učenika i na njihovu zaštitu, na geografske sadržaje u poučavanju o ljudskim pravima, na asertivnost (zalaganje za sebe, odnosno iznošenje mišljenja o drugome, a da ga se ne povrijedi), superviziji i međuljudskim odnosima te o internetu u poučavanju o ljudskim pravima i pravima djece.

U nastavku je  Elizabeta Trepotec-Marić, prof. u OŠ Ivana Lackovića Croate u Kalinovcu govorila o Nasilju na Internetu. Podsjetila je na to koje usluge koriste učitelji, a koje učenici na internetu i koji oblici zlostavljanja na internetu postoje. Poseban dojam na sve su ostavili kratki filmovi koji govore upravo o toj temi. Čini nam se da nitko od nas još o tome nije dovoljno osviješten .

Kroz točku Aktualnosti, prikazana je međužupanijska suradnja između našeg stručnog vijeća sa kolegama iz Slavonije. Boravili su na terenskoj nastavi u križevačko-kalničkom prostoru.  Slijedio je kratak prikaz puta po dijelu Švicarske pod naslovom Slike iz Švicarske.

Skup je završio ispunjavanjem evaluacijskog listića o dosadašnjem radu ŽSV i prijedlozima tema te načinom sudjelovanja članova u idućoj godini. Na osnovu dobivenih prijedloga i razmišljanja osmislit će se plan i program rada za 2010. godinu.

Dubravka Vajdić, prof.