preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica

Login
Moto škole

 

 

 

 

Raspored zvonjenja

Vozni red autobusa

List za roditelje

Projekti u našoj školi

E-knjige

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Školska kuhinja

Slikovnice

 

 

 

 

Školska knjižnica

Šetnja školom


Korisni linkovi

SPONZOR VEČERI KEMIJE 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 11. 2010.

Ukupno: 2028006
Ovaj mjesec: 6082
Ovaj tjedan: 1283
Danas: 127
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
POSJET UČENIKA OSNOVNE ŠKOLE ĐURO ESTER IZLOŽBI „ANNE FRANK – POVIJEST ZA SADAŠNJOST“
Autor: Snježana Mihočka, 5. 2. 2016.

Nakon što je obišla 40-ak zemalja, a posljednjih godina  gostovala i u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Čakovcu, Daruvaru, Bjelovaru, Puli i drugim gradovima, međunarodna putujuća izložba "Anne Frank - povijest za sadašnjost" došla je i u Koprivnicu, u Srednju školu Koprivnica.


Učenici Osnovne škole „Đuro Ester“ u pratnji svojih učiteljica posjetili su ovu iznimno edukativnu izložbu. 8. razredi  posjetili su izložbu u pratnji učiteljice Jasminke Fanuko-Polančec, učenici 7.d razreda u pratnji učiteljice Mirne Kovačić, dok su učenici 5.c razreda bili u pratnji razrednice Maje Jerčinović i knjižničarke Nataše Borščak.

Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.

Izložbu su vodile učenice Srednje škole Koprivnica koje su prošle dvodnevnu edukaciju udruge Hermes. Na 30-ak panela nižu se brojni detalji iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu, upotpunjenu originalnim hrvatskim panelima koji donose lokalni kontekst tema kojima se izložba bavi - NDH, komunizam i Domovinski rat.

"Dnevnik Anne Frank" jedan je od najpotresnijih svjedočanstava o progonima Židova tijekom Drugog svjetskog rata. Djevojčica Anne Frank, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište, gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik.

Anne Frank je odlučila da će nakon rata objaviti knjigu koja će se temeljiti na njezinu dnevniku. Tragedija židovskog naroda zadesila je i obitelj Frank, te petnaestogodišnja Anne završava svoj život u nacističkom logoru smrti. Jedini preživjeli član obitelji, Otto Frank, njezin otac, nakon rata objavljuje dnevnik.
U Hrvatsku je izložba dovedena u sklopu vrijednog projekta Povijest za svijest koji je financirala Europska unija. Izložba trenutno nastavlja putovati po Hrvatskoj uz pomoć lokalnih donacija.

 

Mirna Kovačić, prof. geografije i povijesti





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju