Ukupno: 2027926
VELIKI ANGAŽMAN CIJELE ŠKOLE NA DRŽAVNOM SKUPU O HOLOKAUSTU
Autor: Snježana Mihočka, 1. 2. 2017.

Sada već tradicionalni godišnji seminar "Poučavanje i učenje o holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti" ove se godine od 24. do 27. siječnja održavao u Koprivnici.

Osnovna škola Đuro Ester tijekom četiri dana sudjelovala je u organizaciji seminara, te je naposljetku bila domaćin videokonferencije na kojoj su nastavnici i učenici iz sedam škola iz cijele Hrvatske razmijenili programe obilježavanja Dana sjećanja na žrtve holokausta.

Sudionici seminara imali su prilike upotpuniti znanja o holokaustu i zločinima protiv čovječnosti tijekom Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj i Europi, unaprijediti svoje vještine i znanja u pogledu pitanja ljudskih prava, iskorjenjivanja predrasuda, te boljeg razumijevanja povijesnih i suvremenih oblika netolerancije i diskriminacije.

Naša škola dala je velik doprinos svečanom otvorenju konferencije gdje je Pjevački zbor nižeg uzrasta otpjevao tradicionalnu hebrejsku pjesmu Tumbalalaika“, dok su dirljivom izvedbom „Ose shalom“ Šimun-Benedikt Kopričanec (6.razred)  i Sara Forjan (7.razred) uz klavirsku pratnju učitelja Mihaela Kivača, uistinu očarali prisutne na otvorenju skupa u Hotelu Podravina.

Potom su Ana Lucija Abramović i Mia Zagrajski  (7.razred) emotivnom recitacijom okupljenima prezentirale dvije pjesme Barbare Sonek, preživjele logorašice, uz mentorstvo učiteljice Sanje Antolić.

Učiteljica Jasminka Fankuko – Polančec sa svojim izvrsnim „Malim turističkim vodičima“, te učiteljica Mirna Kovačić sudionike stručnog skupa povele su u turistički obilazak našeg grada tijekom kojeg su se sudionici (unatoč vrlo hladnom vremenu) mogli upoznati s znamenitostima užeg središta našega grada.

Videokonferencijom povodom Dana obilježavanja sjećanja na žrtve holokausta naša škola pridružila se impresivnom popisu sudionika ovog seminara. Kao domaćini omogućili smo susret u “virtualnom svijetu“ učenicima i kolegama iz još šest škola u Hrvatskoj koji su putem Carnetove platforme održali zajednički program, odnosno prezentirali učeničke uratke vezane uz obilježavanje sjećanja na holokaust.

Naša škola predstavila se kratkim filmom skupine „Povijest za budućnost“ u kojem je naglasak bio na najznačajnijim židovskim izumima. Film na djeci pristupačan način objašnjava na koji su način židovski izumi učinili naš svakodnevni život lakšim i zanimljivijim.

Program obilježavanja Dana sjećanja na jednu od najvećih ljudskih tragedija u povijesti čovječanstva nastavljen je na Danici. Na mjestu prvog sabirnog ustaškog logora održana je komemoracija. Vijence su položili predstavnici Židovske općine, Grada, Županije, Saveza antifašističkih boraca i Agencije za odgoj i obrazovanje, a na Danici je bilo i 40 učenika naše škole koji su pustili u zrak 40 lampiona koji simboliziraju 40 logora u kojima su stradavali Židovi. Naše učenice, Lea Ivančan, Karla Filipić i Lucija Kuzmić čitale su pisma logoraša.

Kako svakodnevno svjedočimo raznim oblicima diskriminacije, nasilju, tučnjavama, izrugivanju okrenutom manjinskim skupinama, cilj ovakvih skupova je osposobiti nastavnike kako bi kod učenika osvijestili nužnost borbe protiv diskriminirajućih oblika ponašanja, te ih poticali na aktivno uključivanje učenika u prevenciju nasilja u svojoj okolini.

Veliko hvala svim učiteljima, stručnim suradnicama, ravnateljici i svim djelatnicima škole koji su dali svoj doprinos u organizaciji niza aktivnosti koje su pratile ovaj četverodnevni stručni skup.

Sudjelovanje učenika i učitelja OŠ „Đuro Ester“ na državnom skupu „Poučavanje i učenje o holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti“ 24. – 27. siječnja 2017.

24.1. UTORAK

Obilazak Koprivnice za sudionike stručnog skupa uz stručno vodstvo Jasminke Fanuko-Polančec, „Malih turističkih vodiča“ i Mirne Kovačić

HOTEL PODRAVINA – OTVORENJE SKUPA

Pjevački zbor nižeg uzrasta OŠ „Đuro Ester“, pjesma „Tumbalalaika“. Klavirska pratnja: Mihael Kivač

Ana Lucija Abramović, 7.razred: Holokaust – Barbara Sonek, recitacija, mentorica: Sanja Antolić

Mia Zagrajski 7.razred: Uzeli ste mi odjeću – Barbara Sonek, recitacija, mentorica: Sanja Antolić

Pjesma „Ose shalom“ pjevaju Šimun-Benedikt Kopričanec (6.razred)  i Sara Forjan (7.razred). Klavirska pratnja: Mihael Kivač

27.1. PETAK

VIDEOKONFERENCIJA U OŠ ĐURO ESTER

Anja Matovina (7.razred) – pismo Katarine Dorčić (logor Stara Gradiška) – mentor: Sanja Antolić

Izložba učeničkih likovnih radova OŠ Đuro Ester povodom obilježavanja sjećanja na holokaust – mentor: Darko Markić

Videokonferencija: Povijesna skupina „Povijest za budućnost“ – predstavlja film „Kako ste nas obogatili“, mentor, koordintorica videokonferencije: Mirna Kovačić

Učenička zadruga „Đurđica“, prigodni pokloni za sudionike programa, mentor: Vesna Hižman-Perošić

Informatička podrška, organizacija videokonferencije – Ivan Piskač

MEMORIJALNO PODRUČJE KONCENTRACIJSKOG LOGOR DANICA

Lucija Kuzmić(7.razred)   – pismo Katarine Dorčić (logor Stara Gradiška) – mentor: Martina Andrašić

Karla Filipić (7.razred) – pismo Katarine Dorčić (logor Stara Gradiška) – mentor: Sanja Antolić

Lea Ivančan(7.razred)   – Juraj Kopač – pjesma „Moj san“ (logor Stara Gradiška) – mentor: Sanja Antolić

Učenici skupine „Povijest za budućnost“, te učenici 7.razreda puštaju 40 lampiona u zrak na spomen području Danica.

Fotogalerija.

Vijesti dana 26.01.2017.

HRTi

FOTO Žrtvama holokausta u spomen položeni vijenci i pušteni lampioni | Drava.info