Posjet školi Olge Meglič u projektu Čitanje ne poznaje granice
Autor: Snježana Mihočka, 27. 4. 2018.

Učenici 4.a razreda proveli su projektni dan u druženju sa svojim vršnjacima iz Slovenije, i to u okviru projekta Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja, koji provodimo u partnerstvu s našom prijateljskom školom iz Ptuja. Ove godine u projektu sudjeluje 4. a razred naše škole zajedno s učiteljicom Dubravkom Bijelić, knjižničarkom Nikolinom Sabolić i učiteljem Mihaelom Kivačem te 5. a razred iz OŠ Olge Meglič s njihovom učiteljicom Simonom Truntič i knjižničarkom Alenkom Kandrič.

Projekt je usmjeren na poticanje čitanja izvan školske lektire, upoznavanje književnosti i kulture drugog naroda, istraživanje i upoznavanje mjesta partnerske škole, primjenu informacijsko-komunikacijske tehnologije u samostalnim radovima te uvježbavanje komunikacijskih vještina u neposrednom susretu s vršnjacima iz druge zemlje. Tijekom provedbe projekta naši učenici čitali su knjigu „Kekec iznad samotnog ponora“, interpretirali književno djelo, igrali online književni kviz u alatu Kahoot, izrađivali ppt prezentacije o životu i djelu slovenskog pisca Josipa Vandota, crtali stripove, pisali viceve o Kekecu, učili pjevati Kekečevu pjesmu, izrađivali slikovnice i likovne radove, izradili plakat i straničnike za knjige kao poklon za vršnjake iz Slovenije. Također su s učiteljicom uvježbali scenski igrokaz „Tinkina nova prijateljica“, koji su napisale učenice Hana Pelesk i Lucija Turk.

Susret hrvatskih i slovenskih učenika i predstavljanje projekta održano je u prostorima škole Olge Meglič. Naši učenici 4. a razreda predstavili su slovenskim vršnjacima iz 5. a razreda, njihovoj ravnateljici Heleni Ocvirk, knjižničarki Alenki Kandrič i učiteljici Simoni Truntić svoje radove nastale u okviru projekta tijekom ove školske godine.

Svoj rad prezentirali su putem ppt prezentacija, plakata, slikovnica i stripova te igrokaza koji su nastali na temelju čitanja knjige „Kekec iznad samotnog ponora“ slovenskog autora Josipa Vandota. Naša prezentacija projekta uključila je i scenski nastup učenika – izvedbu igrokaza „Tinkina nova prijateljica“ te vokalno-instrumentalnu izvedbu Kekečeve pjesme. Međusobni susret učenici dviju škola zaokružili su zajedničkim pjevanjem pjesama iz filmova o Kekecu, najpoznatijem slovenskom književnom junaku.

Nakon prezentacije, obilaska škole i školske knjižnice prošetali smo Prešernovom ulicom do ptujskog dvorca odakle su učenici mogli vidjeti najstariji dio grada i njegove spomenike, rijeku Dravu i najveće slovensko umjetno jezero.

Po povratku u školu Olge Meglič učenici su se družili na školskom igralištu i odigrali zajedničku nogometnu utakmicu. Slijedio je ručak u školi i povratak u Koprivnicu.

Veselimo se uzvratnom posjetu u svibnju u našoj školi kada će nam prijatelji iz Slovenije predstaviti svoj rad na projektu i prezentirati rezultate rada. Oni su čitali knjigu „Sretni dani“ hrvatskog pisca Mire Gavrana.

S nestrpljenjem očekujemo ponovno druženje u našoj školi.

Knjižničarka Nikolina Sabolić