Ukupno: 2027893
Plakat učenika 5.a razreda OŠ „Đuro Ester“ izabran za pet najboljih plakata iz cijele Hrvatske o klimatskim promjenama i postao dio izložbe Švedskog Instituta „Agenda 2030“
Autor: Snježana Mihočka, 3. 6. 2019.

Više od 150 učenika iz hrvatskih srednjih i osnovnih škola sudjelovalo je u ovogodišnjem izdanju projekta „Prva Generacija - Globalni ciljevi održivog razvoja (COR/SDG) i moj grad/škola“, koji u Hrvatskoj provode veleposlanstvo Švedske i organizacije civilnog društva WWF Adria, Terra Hub Hrvatska i ODRAZ, uz podršku 24sata.

Zadatak je bio izraditi plakat koji se odnosi na jedan od 17 Globalnih ciljeva održivog razvoja i izravno ili neizravno se dotiče klime i klimatskih promjena. Prijaviti su se mogli učenici svih osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj, a pet najboljih plakata izradili su timovi iz:

• Osnovne škole „Đuro Ester“ iz Koprivnice (Adrian Hlebar, Sara Višak, Emil Kukec, Ana Marija Buhić, Nadja Jandrašec)
  • Srednje škole Hvar (Gabrijela Jurić, Stella Miša)
  • Srednje škole Antuna Matijaševića Karameno iz Visa (Tamara Bajsić, Dina Vojković)
  • Prve ekonomske škole iz Zagreba (Dora Celić, Andrea Vrhovac, Ivan Pišković, Marko Andrić, Luka Cikoja)
  • Škole za medicinske sestre Vrapče (Gabrijela Ambruš, Paula Roher)

Njihovi plakati o važnosti i utjecaju klime dio su završne izložbe „Prva Generacija i Agenda 2030“ koju je izradio Švedski Institut, a koja je postavljena u Europskom tjednu održivog razvoja od 30. svibnja do 05. lipnja u Studentskom centru u Zagrebu.

Na dan otvorenja izložbe, u četvrtak, 30. svibnja 2019. godine od 10.30 do 12 sati održan je i  panel „Suradnja s mladima za ostvarenje Agende 2030“ u Stablu znanja Studentskog centra u kojem su sudjelovali mr.sc. Roman Ozimec, Društvo za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Hrvatske; Dunja Mazzocco Drvar, meteorologinja RTL Hrvatska; Hrvoje Dragušica, voditelj održivog razvoja IKEA Hrvatska; dr.sc.Deni Porej, WWF Adria; Laura Skala, pokretačica SS4C Zagreb te mladi koji su pobijedili na natječaju. Naši učenici predstavljali su 9 načina zaštite klime u svojoj obitelji i školi. Družili su se s Dunjom Mazzocco Drvar koja je pohvalila njihov plakat kao vrlo sadržajan i bogat idejama.

Panel je moderirala Petra Ledinek iz Fox Networks Group Hrvatska i voditeljica projekta „Planet ili plastika“ National Geographic-a.

Projekt Prva Generacija rezultat je inicijative koju je 2016. godine pokrenula vlada Švedske, a kojoj je cilj podići razinu svjesnosti među mladima i edukatorima o Globalnim ciljevima održivog razvoja koje su države članice UN-a usvojile 2015. godine. ”Čestitam pobjednicima i profesorima mentorima. Iznimno smo sretni da se u tri godine u Hrvatskoj inicijativi odazvalo više od 100 škola i oko 400 učenika. To pokazuje da su mladi zainteresirani za Ciljeve održivog razvoja za čije je ostvarenje ključna suradnja između svih relevantnih aktera što svakako uključuje mlade.”, istaknula je Diana Helen Madunic, veleposlanica Švedske.

Učenici i mentori OS Đuro Ester, Koprivnica i veleposlanica Svedske Diana Helen Madunic

Sanja Antolić