Ukupno: 2028060
Svečano proslavljena 60. obljetnica Škole
Autor: Snježana Mihočka, 6. 6. 2019.

Svečanom priredbom 31. svibnja 2019. u dvorani Doma mladih naša Škola proslavila je 60. obljetnicu svoga postojanja. Kulturno-umjetnički program u znaku 60-tih godina prošlog stoljeća podsjetio je naše bivše učenike i djelatnike na početke rada Škole, a sadašnjim učenicima pokazao kontinuitet 60-ogodišnjeg rada Škole, koja odgaja i obrazuje generacije mladih ljudi pružajući im potporu u razvoju u poštene i vrijedne članove zajednice.

Svečani program Dana Škole započeo je filmom Šezdeset nam je godina tek…, koji je prikazao životni put Škole od njezina osnivanja 1959. godine do danas te prizvao sjećanja i uspomene na ranije dane života provedene u Školi.

Sadašnjim i bivšim učenicima i njihovim roditeljima, učiteljima, bivšim djelatnicima i ravnateljima, brojnim gostima i uzvanicima, članovima lokalne i regionalne samouprave kao i predstavnicima medija, na početku kulturnog programa obratila se ravnateljica Škole Sanja Prelogović. „Svi djelatnici ove Škole, od 1959. do danas, utkali su svoj život, sve svoje znanje i ljubav u mnoga srca djece, današnjih mladih ljudi. Svaki učitelj nosi u svome srcu svako dijete koje mu je ikada bilo povjereno. Školu ne čini zgrada, dvorana, materijalne stvari, već djeca, učitelji i roditelji, zato je nama, prosvjetnim djelatnicima, uz svu materijalnu potporu, važno izgraditi dobrog mladog čovjeka koji će biti spreman susresti se s izazovima svijeta u kojeg ga šaljemo. Veliku pažnju posvećujemo odgojnom djelovanju na učenika. Svjesni smo da, ako propustimo odgojno djelovati, izgubljeno vrijeme ne možemo nadoknaditi. U vrijeme digitalizacije, velikih očekivanja od djece, utjecaja na njih, želimo im biti uzori u odgoju, a našim roditeljima podrška. U tome zajedništvu učenika, roditelja i Škole vodi naš moto Škole: Škola i roditelji zajedno u razvoju učenika koji ne mora biti odličan đak, ali može postati odličan čovjek“, riječi su ravnateljice Sanje Prelogović. Ravnateljica je također predstavila monografiju Mozaik slobodnih aktivnosti, koju je Škola objavila povodom 60. godišnjice.

Jubilarni 60. rođendan Školi su čestitali uvaženi gosti iz Grada i Županije, gradonačelnik grada Koprivnice Mišel Jakšić, zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Ratimir Ljubić. Gradonačelnik Mišel Jakšić, kao predstavnik osnivača Škole grada Koprivnice najavio je realizaciju ulaganja u prostore Škole koji će olakšati provedbu školskih aktivnosti i omogućiti još uspješniji i kvalitetniji rad u odgoju i obrazovanju mladih ljudi koji su budućnost našega grada i domovine.

Posjetili su nas učitelji iz prijateljske škole Olge Meglič iz Ptuja zajedno s njihovom ravnateljicom Helenom Ocvirk. Obratio nam se podžupan grada Ptuja Marjan Kolarič, kao predstavnik mjesta naše prijateljske škole Olge Meglič s kojom smo povezani već 37 godina. Prisjetivši se svojih školskih dana, učenicima i svojim učiteljima obratio se i bivši učenik Škole, poznati hrvatski glumac Sven Šestak.

Kulturno-umjetnički program nastavljen je u duhu 60-tih godina zbornom pjesmom Moja mala djevojčica koju su otpjevali učenici 1.a razreda. Dječje igre i plesove Podravine prikazali su učenici Folklorne grupe. U programu je nastupila Dramska grupa 6-ih razreda recitalom Hvala vam mame. Uživali smo u pjesmi Edelweiss koju su izvele učenice Sara Višak i Ana Marija Buhić. Ritmička grupa razveselila nas je veselim plesom, a Dramska grupa 5-ih razreda nasmijala je publiku igrokazom Redateljske neprilike, prilagođenom prema drami Đure Estera, zaslužnog koprivničkog učitelja, pedagoga i komediografa 2. polovice 19. stoljeća u čiju čast i spomen Škola nosi naziv. Učenice grupe Povijest za budućnost prikazale su nam Šezdesete uživo, igrokaz o povijesnim ličnostima 60-tih godina koje su obilježile političku, znanstvenu, estradnu scenu u svijetu i našoj zemlji. U razigrane 60-te vratile su nas naše plesne zvijezde Laura Krog i Fran Jakopanec.

Već tradicionalno prigodom proslave Dana Škole Učiteljsko vijeće nagrađuje uzorne i odlične učenike osmih razreda knjigom za lektiru za srednju školu. Ravnateljica je uručila nagradu osmašima koji su tijekom cijelog osmogodišnjeg školovanja u osnovnoj školi imali odličan uspjeh i uzorno vladanje, a to su: Lucija Benotić, Ivana Marković, Ema Pintarić, Nika Stančin, Dorian Tarle, Lukas Puž, Laura Čengija, Nika Matovina, Dunja Međurečan, Nikolina Pejak, Vanja Setinšek, Linda Terzić, Dora Pavlović, Lovro Lokotar, Hana Marija Šijak, Patricija Rupe.

Šimun Benedikt Kopričanec, Sara Višak i Ana Marija Buhić uz pratnju školskog zbora otpjevali su pjesmu Što će biti s nama sutra iz najpoznatijeg hrvatskog mjuzikla Jalta, Jalta.

Svečani program proslave Dana Škole završio je pjesmom All My Loving, kultne glazbene grupe The Beatles, u vokalnoj izvedbi školskog zbora, uz pratnju na gitari učenika Roberta Barčanca.

Koordinatorica kulturnog programa bila je učiteljica hrvatskoga jezika Martina Trešćec Godek. Učenike su za scenski nastup pripremali mentori Mihael Kivač, Dubravka Bijelić, Sanja Ciber, Jelena Mikulan, Sanja Kapusta, Martina Trešćec Godek, Mirna Kovačić, Vesna Hižman Perošić. Tehničku pomoć pružio je učitelj Saša Špoljarić. Scenu je uredio učitelj likovne kulture Darko Markić.

Prilikom proslave Dana Škole u prostoru Doma mladih Učenička zadruga Đurđica je, pod vodstvom učiteljice Anje Ćosić i Darka Markića, pripremila izložbu svojih proizvoda koje su djeca i učitelji izrađivali tijekom ove školske godine. Izložene su bile i tri tiskane publikacije, Naših 50 godina, Projektni mozaik, Mozaik slobodnih aktivnosti, koje je Škola objavila prigodom obilježavanja značajnih obljetnica svoga postojanja.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibliotekar