Ukupno: 2027889
Međunarodno natjecanje U4Energy
Autor: Mario Kolar, 14. 1. 2011.

Potaknuti činjenicom da je svakim danom sve manje neobnovljivih izvora energije, te da se energija nepotrebno rasipa, odlučili smo se uključiti u Međunarodni projekt koji je ujedno i natjecanje.

U4Energy provodi europska školska mreža (European Schoolnet) u ime Europske Komisije.

U4Energy je inicijativa Europske Komisije, osnovane putem programa Intelligent Energy Europe koja nastoji učiniti Europu konkurentnijom i inovativnijom istovremeno pomažući joj ostvariti svoje ambiciozne ciljeve klimatskih promjena.

Osim Hrvatske u natjecanje je uključeno 27 država članica EU (Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Republika Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Litva, Letonija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Ujedinjeno Kraljevstvo), Norveška, Island i Lihtenštajn.

Kako su djeca i mladež ključ za promjene u ponašanju, promoviranje svijesti o energiji u školama jedinstvena je prilika da se aktivno doprinosi borbi s izazovima koji uključuju ekscesivno korištenje izvora energije.

S obzirom na naše mogućnosti uključili smo se u Kategoriju C natjecanja („Najbolja kampanja za podizanje svijesti o energetskoj efikasnosti“).

Cilj ove kategorije natjecanja je ohrabrivanje sudjelujućih učitelja i učenika da izrade i implementiraju inovativne i kreativne kampanje kako bi promovirali energetsku efikasnost unutar svoje škole i zajednice.

Povjerenstvo škole u provedbi ovog natjecanja: Sanja Prelogović, ravnateljica; Tomislava Kraljić, prof. francuskog i engleskog jezika; Miroslav Kanisek, prof. biologije i kemije, Nevenka Dijanošić, nast. kemije; Mihajlo Obranović, dipl.informatičar, te gospodin Nebojša Kalanj, viši stručni suradnik za održivi razvoj-vježbenik.

Osim navedene kategorije škole se mogu uključiti u natjecanje u još dvije kategorije:

Kategorija A: Mjere energetske efikasnosti u školi

Kategorija B: Najbolje pedagoške djelatnosti za podizanje svijesti o efikasnom korištenju energije

Učitelj savjetnik (teacher adviser) za Hrvatsku:

Ana-Marija Bobovčan, prof. biologije i kemije