Ukupno: 2028041
Školska prometna jedinica OŠ „ Đuro Ester“, Koprivnica
Autor: Snježana Mihočka, 28. 5. 2021.

U našoj školi već dugi niz godina učenici viših razreda kao izvannastavnu aktivnost mogu odabrati Školsku prometnu jedinicu. Vanjski suradnici su djelatnici policijske postaje Koprivnica, odjel Prometna preventiva.

Cilj ove INA je osposobiti učenike pripadnike ŠPJ da organizirano i sustavno u suradnji s učiteljima i učenicima rade na unaprjeđenju prometne kulture.

Da bi postali članovi Školske prometne jedinice učenici moraju prvo proći edukacije koje su potrebne za obavljanje jedne ovako važne zadaće. Edukacije se sastoje od teoretskog i praktičnog dijela.
Potrebno je poznavanje prometnih pravila i propisa, te vještine snalaženja u prometu.

Uočeno je da na pješačkom prijelazu kod škole postoje poteškoće učenika nižih razreda prilikom prelasku preko pješačkog prijelaza zbog velikog prometa.
Također je uočeno da na autobusnom stajalištu kod škole stariji učenici ometaju promet i ugrožavaju  sigurnost učenika. Učenici pripadnici ŠPJ razvijaju empatiju te pokazuju interes i želju za pomaganjem mlađim i nemoćnim osobama što im omogućava ova INA. Osim toga, učenici su često pratnja organiziranim odlascima učenika i nastavnika na izvanučioničnim i terenskim nastavama.
Prilikom polaganja biciklističkog ispita učenika petih razreda pripadnici  Školske prometne jedinice također pomažu u organizaciji samog natjecanja.

Sigurnost učenika nam je na prvom mjestu i samo ranim edukacijama i preventivnim programima smanjujemo stradavanje djece u prometu.

mentorica: Tijana Martić, prof.