Ukupno: 2028800
Ovaj tjedan: 2077
Nikolina Podnar nastupila na Festivalu kajkavskih popevki u Krapini
Autor: Snježana Mihočka, 13. 9. 2023.

Na natječaj za dječji recital „Kaj u riječi, pjesmi, slici i plesu – Krapina 2023.“ prispjelo je 237 literarnih radova iz 59 osnovnih škola. Prosudbeno povjerenstvo odabralo je 72 pjesme koje su objavljene u knjižici. Pjesmica Kaj Nikoline Podnar, učenice 3.b razreda, objavljena je u Knjižici dječjih radova te odabrana za javno izvođenje na festivalu Kajkavske popevke u Tjednu kajkavske kulture u Krapini, koji se održao od 3. do 9. rujna 2023.

Na poziv Društva za kajkavsko kulturno stvaralaštvo u utorak 5. rujna 2023. učenica Nikolina Podnar, njena mentorica učiteljica Jasna Tolnaj i Nikolinina majka Vedrana Podnar gostovale su na Festivalu kajkavskih popevki u Krapini. Recital dječjeg kajkavskog stvaralaštva održao se u Galeriji grada Krapine. Predsjednica prosudbenog povjerenstva za dječje pjesničko stvaralaštvo, gospođa Jasna Leljak ugodno ih je iznenadila odlukom da je naša učenica Nikolina izabrana za otvaranje programa. Obučena u narodnu nošnju Nikolina je otvorila svečani program Recitala sigurnom i uspješnom recitacijom svoje pjesmice pod naslovom „Kaj“. Nakon njene izvedbe uslijedili su ostali recitatori čije su pjesmice odabrane za javno izvođenje na ovoj velikoj manifestaciji.

Organizator programa zahvalio je prisutnima što su došli u tako velikom broju, i to iz različitih dijelova Hrvatske te izrazio zadovoljstvo radi njegovanja domaće kajkavske riječi.

Nikolinina izvedba ostavila je dojam na sve sudionike te je Nikolina primila poziv za nastup na Ivanečkim kresnicama, smotri malih folkloraša u Koprivničkom Ivancu.

Jasna Tolnaj,

učiteljica razredne nastave

KAJ

Dragi moj KAJ!

Tak te imam rada,

baš kak mati mene.

Dozrevati i popevati,

gledeti i sedeti,

četrtek i pondelek,

gliboke i obloke,

curičke i dekličke,

poklopec i klopotec,

racu i kmicu,

melu i meglu,

pevce i piščence,

pajceke i ficleke,

bum i nebum.

Navek te bum imela rada

i nigdar te se nebum sramila.

Zanavek bum kajkavka!

Autorica: Nikolina Podnar, 3.b razred