Ukupno: 2028663
Ovaj tjedan: 1941
Kratka priča naše knjižničarke Nikoline Sabolić osvojila nagradu na kreativnom natječaju
Autor: Snježana Mihočka, 6. 10. 2023.

Nikolina Sabolić, knjižničarka naše škole, po treći je put nagrađena na kreativnom natječaju Koprivničke priče koji organizira Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica. Njezina priča pod naslovom Keksi i cappuccino osvojila je 3. nagradu. Tema ovogodišnjeg natječaja bila je Nostalgija u Koprivnici.

Stručno Povjerenstvo u sastavu Sonja Delimar, prof., dr. sc. Lidija Dujić i dr. sc. Dijana Sabolović-Krajina (predsjednica Povjerenstva) objavilo je obrazloženja izbora najboljih kratkih priča, a o Nikolininoj priči Keksi i cappuccino istaknulo je sljedeće;

„Priča se temelji na živom i dinamičnom pripovijedanju o (ne)moći ženske naracije, odnosno posljedicama generacijskog transfera Babica – Mamica – naratorica (bez imena-funkcije) – Malena. Pripovjedačica koristi tehnike „priče u priči“, „sjećanja u sjećanju“, ispreplitanje vremenske i generacijske perspektive, kao i osobne, obiteljske, koprivničke i društvene  povijesti. Priča vodi kroz prepoznatlive koprivničke lokacije i lokalitete (potok Koprivnica, groblje Pri sv. Duhu, kamen spoticaja u spomen na žrtvu holokausta Davida Löwyja na Jelačićevom trgu, glazbeni paviljon, pil sv. Ivana Nepomuka, tržnica, župna crkva Sv. Nikole, arheološka nalazišta blizu Koprivnice i dr.). Osim priče u priči „Macek peci meco je” kao tragičnoga patrijarhalnog ženskog nasljeđa, brzim i kratkim rezovima stvarnosti ova priča nostalgično zahvaća i puno širi socijalno-politički milje; ali pritom (namjerno?) održava sve ženske priče u očekivanim parametrima astrologije, poklonjenog srebrnog lančića, starih fotografija, šalica i keksića…“

Nagrađene priče mogu se pročitati na poveznici.

Dodjela nagrada i predstavljanje autora najboljih kratkih priča održano je 4. listopada 2023. godine u gradskoj knjižnici. Kao nagradu za svoju priču Nikolina je primila tri knjige po vlastitom izboru nakladničke kuće Šareni dućan.

Čestitamo našoj Nikolini i želimo joj još puno uspjeha u stvaralačkom pisanju.

Ravnateljica Sanja Prelogović