Ukupno: 2028574
OBILJEŽENI DANI ERASMUSA U OŠ „ĐURO ESTER“
Autor: Snježana Mihočka, 17. 10. 2023.

U petak, 13. listopada obilježen je Dan Erasmusa u našoj školi. Manifestacija „Erasmus Days“ tradicionalno se održava početkom listopada u svim školama koje provode neki od programa Erasmus+. Erasmus+ program jedan je od najznačajnijih programa Europske unije namijenjen obrazovanju i osposobljavanju mladih kao i onih uključenih u obrazovanje.

U cijelom svijetu „ErasmusDays“ održavali su se od 9. - 14. listopada 2023. U tom su tjednu škole i druge ustanove predstavljale svoje Erasmus+ projekte i rezultate, stečena znanja i iskustva. Sva događanja se upisuju na međunarodnu kartu. U obilježavanje Dana Erasmusa u Hrvatskoj uključili su se dječji vrtići, osnovne i srednje škole, visokoškolske ustanove, organizacije koje rade s mladima, ustanove za obrazovanje odraslih, kulturni centri, knjižnice, muzeji i druge ustanove.

Rekordnih 9.635 događanja u brojnim zemalja svijeta održano je u sklopu ovogodišnjih Dana Erasmusa. U Hrvatskoj je održano također rekordnih 242 događanja diljem zemlje, a organizirali su ih korisnici programa Erasmus+ kako bi predstavili svoje projekte i njihove rezultate i inspirirali potencijalne korisnike na uključivanje u Erasmus.

13. listopada u 12:30 sati ispred OŠ „Đuro Ester“, na vanjskoj pozornici škole, obilježen je Dan Erasmusa nizom prigodnih aktivnosti. Učenici i nastavnici škole, ali i zainteresirani građani mogli su uživati u europskom glazbenom programu, kvizovima o europskim državama i jezicima, te izložbi suvenira, razglednica i numizmatičkoj zbirci. Također, mogla se razgledati izložba učeničkih plakata posvećena poznatim Europljanima i europskim narodima, te uživati u okusima Europe, odnosno „gastronomskom kutku“ za koji su se pobrinuli vrijedni učenici i njihove obitelji.

Brojni učenici iskoristili su ovu priliku da prezentiraju europske države i gradove koje su posjetili ili da pokažu svoje zavidno znanje o europskim narodima.

Posebno valja istaknuti i dvije glazbene točke. Učenički zbor viših razreda otpjevao je Odu radosti, službenu himnu Europske Unije, a mali francuski zbor sastavljen od učenika 3. razreda otpjevao nam je narodnu pjesmu Bratec Martin na pet europskih jezika.

Hvala svima na sudjelovanju i doprinosu!

Erasmus školski tim