Ukupno: 2028208
Posjet Francuskom institutu u Zagrebu
Autor: Snježana Mihočka, 2. 11. 2023.

Učenici sedmih i osmih razreda Osnovne škole “Braća Radić” i Osnovne škole “Đuro Ester”  koji polaze izborni predmet Francuski jezik posjetili su Francuski institut u Zagrebu.

Ugodno su nas ugostile medijatekarka Zdenka Maričić i izvorna govornica francuskog jezika Lise Darnige.

Učenici su sudjelovali na radionici koja se sastojala od dva dijela. U uvodnom dijelu učenici su saznali što je Medijateka i Francuski institut, kakve sve radionice postoje i na koje se načine mogu upoznati s francuskom kulturom. Učenici su zavirili u sve kutke Medijateke, saznali kakva sve građa postoji i gdje se što nalazi.

Nakon što su se upoznali s prostorom, Lise Darnige učenicima je predstavila animirani film koji će pogledati s engleskim titlovima. Naziv filma je Bonojur le monde u kojem pratimo deset vrsta životinja od njihovog rođenja. Film predstavlja šumu i jezero kao privilegirano mjesto s ciljem očuvanja bioraznolikosti. Film je napravljen tehnikom stop motion animacije, a likovi, životinje i biljni svijet, izrađeni su ručno od papira (otrgnutog iz neke knjige), mekane tkanine, pjene koja se lijepi na drvene ili željezne kosture. Za film je izrađeno 110 lutaka, prikazano je 76 životinjskih i 47 biljnih vrsta. Redateljica i autorica animiranog filma je Anne-Lise Koehler koja je ujedno kiparica i slikarica. Asistent redateljice je Eric Serre, zaljubljenik u znanost i ekologiju.

Film je bio veoma poučan. Pokazuje kako svako živo biće spoznaje zakone koji upravljaju životom, kao što su uzajamna pomoć, prilagodba, metamorfoza, te kako evoluira promjenom godišnjih doba.

Nakon što su s Lise Darnige prodiskutirali o filmu, učenici su sami pronašli i prolistali neka zanimljiva izdanja koja se nalaze u Medijateci.

Nakon ručka počastili smo se francuskim slasticama i naučili njihove nazive.

Ana Kuhar, učiteljica francuskoga jezika