Ukupno: 2028676
Ovaj tjedan: 1953
Članovi skupine „Povijest za budućnost“ predstavili film „Koraci sjećanja – Šetnja kroz povijest Podravske republike“
Autor: Snježana Mihočka, 10. 11. 2023.

U četvrtak, 7. studenog 2023., u prostoru Enter – inkubatoru dobrih ideja, u Koprivnici održana je svečanost obilježavanja 80. godišnjice prvog oslobađanja grada Koprivnice. U samom programu sudjelovali su i polaznici skupine „Povijest za budućnost“ i Multimedijske grupe „Studio28“ pod vodstvom svoje učiteljice povijesti Mirne Kovačić i učitelja glazbene kulture Mihaela Kivača.

Svečanosti su prisustvovali brojni uzvanici, od domaćina gradonačelnika grada Koprivnice Mišela Jakšića te predsjednika UABA-e grada Koprivnice Rade Prosenjaka do uvaženih gostiju, a to su bili izaslanica predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića Melita Mulić, bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić, zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Ratko Ljubić, predsjednik SABA-e Republike Hrvatske Franjo Habulin te sveučilišni profesor dr. sc. Tvrtko Jakovina koji su i održali prigodne govore. Okupljenima se s nekoliko pjesama predstavio i Mješoviti pjevački zbor umirovljenika Koprivnica.

U prvom dijelu programa profesor Jakovina s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu održao je predavanje o našoj povijesti tijekom 2. svjetskog rata, o samoj SFRJ te NOB-u, a svoje je izlaganje objedinio pod naslovom „1943. godina – vojna i politička prekretnica u Hrvatskoj, okvir za Podravsku republiku“.

Nakon profesora Jakovine okupljenima se obratio kustos Muzeja grada Koprivnice Dražen Ernečić koji je najavio objavljivanje knjige o Podravskoj republici koja bi svjetlo dana trebala ugledati početkom sljedeće godine. Publiku je proveo kroz neke od isječaka iz buduće knjige te je najavio film o Podravskoj republici.

U drugom dijelu programa slijedilo je predstavljanje učeničkog rada, filma „Koraci sjećanja -  Šetnja kroz povijest Podravske republike“ koji je nastajao tijekom rujna i listopada ove godine snimanjem kadrova na lokacijama u Varaždinskim Toplicama, partizanskoj bolnici Gabrinovec na Kalniku, Ludbregu, Virju, Đurđevcu i na desetak lokacija u Koprivnici. Film je rezultat rada dviju škola, odnosno skupina Povijest za budućnost i Multimedijske grupe STUDIO28 iz OŠ „Đuro Ester“ pod vodstvom njihovih mentora Mirne Kovačić i Mihaela Kivača te Medijske skupine OŠ „Braća Radić“ pod vodstvom njihove mentorice Ines Vađunec iz OŠ „Braća Radić“, a u suradnji s UABA-om grada Koprivnice, Muzejom grada Koprivnice i samim Gradom Koprivnicom.

Ovaj je film premijeru imao upravo na svečanosti obilježavanja 80. godišnjice osnutka Podravske republike. Na predstavljanju filma bili su članovi naše skupina „Povijest za budućnost“ i „Studio28“, a to su Klara Udovičić, Gala Knežević, Marija Petrović, Leona Tasoti Kivač, Iva Arko, Julija Švegović, Matko Kukec, Luka Rendula, Roko Bači, Gabriel Šarec i David Mesarić koji su sudjelovali u izradi ovog dokumentarnog filma za koji se nadamo se da će naći svoje mjesto u nastavnim satima povijesti te da će opravdati svoju svrhu, a to je prvenstveno edukacija mladih naraštaja o važnosti borbe protiv bilo kakva oblika nasilja te prihvaćanje kritičkog odnosa prema povijesti vlastitog naroda.

Film je pokupio velike ovacije i dobio pohvale od okupljenih, što nam služi kao poticaj da i dalje radimo na podizanju svijesti  učenika o svim oblicima mržnje u svrhu promidžbe poštivanja ljudskih prava te poticanju na pokazivanje osobne inicijative i odgovornosti. Učenici su pokazali veliku zrelost te su aktivno sudjelovali u svim planiranim aktivnostima, a odličnim su ponašanjem bili na ponos nastavnicima i svojim školama.

Dokumentarni film "Koraci sjećanja - Šetnja kroz povijest Podravske Republike" možete pogledati na sljedećoj poveznici:

Mirna Kovačić, prof.