preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica

Login
Moto škole

 

 

 

 

Raspored zvonjenja

Vozni red autobusa

List za roditelje

Projekti u našoj školi

E-knjige

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Školska kuhinja

Slikovnice

 

 

 

 

Školska knjižnica

Šetnja školom


Korisni linkovi

SPONZOR VEČERI KEMIJE 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 11. 2010.

Ukupno: 2028296
Ovaj mjesec: 6372
Ovaj tjedan: 1573
Danas: 13
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ privukla više od 1100 posjetitelja u Osnovnu školu „Đuro Ester“
Autor: Snježana Mihočka, 7. 2. 2024.

Od 18. prosinca do 31. siječnja u Osnovnoj školi „Đuro Ester“ gostovala je međunarodna putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ koja je na tridesetak izložbenih panela donijela brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata. Izložba također sadrži šest panela koji se bave lokalnom poviješću. Izložbu je imalo prilike razgledati 1102 posjetitelja u 54 vođene grupe.


 

Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama. Posjetitelje je kroz izložbu vodilo 17 posebno educiranih učenika Osnovne škole „Đuro Ester“, volontera na izložbi.

Tijekom 14. i 15. prosinca sedamnaestero učenika 7. i 8. razreda prošlo je edukaciju za vodiče u organizaciji udruge HERMES. Učenici su sudjelovali u nizu aktivnosti tijekom kojih su educirani o životu Anne Frank u vrijeme Holokausta u Europi ali i usponu nacizma u Europi, diskriminaciji i povredi ljudskih prava koji će kasnije voditi do jednog od najvećih genocida 20. stoljeća. Naglasak je podjednako stavljen na stradanje židovskog naroda te na razvijanje osjetljivosti prema svim suvremenim oblicima antisemitizma, ksenofobije, netolerancije i mržnje.

 

 

Naši mladi vodiči, učenici 7. i 8. razreda su tijekom prosinca i siječnja, mladima iz brojnih osnovnih i srednjih škola u našoj županiji pričali o tragičnim zbivanjima tijekom Holokausta u Europi, usput ističući vrijednosti poput pravednosti, požrtvovnosti, hrabrosti i tolerancije.

Naši vodiči na izložbi bili su: Marija Petrović, Klara Udovičić, Klara Jakupić, Leona Tasoti Kivač, Petar Matica, Alba Granđa, Vili Lipuš, Luka Rendula, David Mesarić, Zoja Petrović, Gabriel Šarec, Nuša Šikić, Ana Pavlović, Mirena Nevjestić, Luka Jantolek, Mima Maričić i Dunja Kovač.

 

 

Izložba je jedna od najpoznatijih svjetskih edukativnih izložbi na temu Holokausta i ljudskih prava. Osmišljena je sredinom 90.-ih godina 20. stoljeća s ciljem da što više ljudi virtualno posjeti Kuću Anne Frank u Amsterdamu gdje su se Anne Frank i još sedmero ukućana skrivali od nacista tijekom dvije godine, od 1942. do 1944. godine.

 

 

Cilj izložbe je svakako potaknuti posjetitelje na promišljanje o pojmovima poput tolerancije, poštivanja ljudskih prava i demokracije u kontekstu današnjeg vremena. Isticanjem različitosti među ljudima (kulturalnih, etničkih, rasnih, vjerskih, političkih) u svim društvima i kroz sva povijesna razdoblja posjetitelji su potaknuti na promišljanje o ideji nadmoći jedne skupine nad drugom koja neizbježno vodi u diskriminaciju, izdvajanje, progon i naposlijetku, ubijanje.

Svrha projekata poput ovog jest svakako podizanje svijesti o suvremenim oblicima antisemitizma i ksenofobije te svim oblicima mržnje, te u svrhu promidžbe poštivanja ljudskih prava, naročito manjina uz poticanje kritičkog mišljenja, intelektualne znatiželje, te njegovanje osobne odgovornosti učenika kao demokratskih građana.

 

 

Fotogalerija

Koordinatorice izložbe: Mirna Kovačić i Petra Belaj





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju