Ukupno: 2028749
Ovaj tjedan: 2026
Posjet Skupine darovitih učenika u Kozmološki centar i zvjezdarnicu u Križevcima
Autor: Snježana Mihočka, 25. 3. 2024.

Ove smo školske godine obilježili Međunarodni dan darovitih učenika odlaskom polaznika izvannastavne aktivnosti Skupine darovitih učenika u Kozmološki centar i zvjezdarnicu u Križevcima u pratnji stručne suradnice psihologinje Valentine Galinec i učiteljice geografije i povijesti Mirne Kovačić.

U predvorju Kozmološkog centra član Astronomskog društva Perzeidi pojašnjavao je kako je nastao Kozmološki centar i zvjezdarnica u Križevcima, slušali smo o križevačkom meteoritu, grupnim organizacijama traženja meteora na našem području, računanju vremena putovanja meteora, svemirskim letjelicama, Sunčevom sustavu, sunčevim pjegama, vidjeli primjer križevačkog meteorita i još mnogo zanimljivih tema iz astronomije. Sunčan dan omogućio nam je promatranje Sunca teleskopom s terase prvog kata zgrade pri čemu smo imali prilike fotografirati prizor Sunca s pjegama koji je vidljiv iz teleskopa. Nakon toga, popeli smo se u kupolu Zvjezdarnice, proučili teleskop i slušali o promatranju noćnog neba. Učenici su aktivno sudjelovali u interaktivnoj radionici mjerenja Sunčevih pjega pri čemu su uz snimljene fotografije i uz primjenu stečenih znanja iz matematike, geografije i fizike računali kolika je veličina Sunčevih pjega. Ostatak vremena iskoristili smo za šetnju gradom Križevci, obišli smo njegove znamenitosti i slušali o povijesnim i utjecajnim osobama iz Križevaca uz stručnu pratnju djelatnice Destinacijske agencije Križevci. Za kraj, popeli smo se na vidikovac u tornju Hrvatskog doma i razgledali grad Križevci sa svih strana svijeta.

Valentina Galinec, stručna suradnica psihologinja