Ukupno: 2029247
Osmaši posjetili kultni hrvatski mjuzikl Jalta, Jalta
Autor: Snježana Mihočka, 16. 4. 2024.

Učenici 8.a i 8.b razreda 9. travnja 2024. godine posjetili su najizvođeniji hrvatski mjuzikl Jalta, Jalta u Zagrebačkom gradskom kazalištu Komedija, koji oduševljava publiku od svoje praizvedbe 1971. godine.

Gledanjem mjuzikla Jalta, Jalta ostvareno je interdisciplinarno povezivanje odgojno-obrazovnih sadržaja iz nastavnih predmeta Glazbene kulture, Povijesti i Hrvatskoga jezika. Učenici su se upoznali s osnovnim značajkama mjuzikla kao glazbeno-scenskog djela zabavnog karaktera s govorenim dijalozima, glazbenim i plesnim točkama. Pripremajući se za posjet predstavi na satima glazbene kulture ponovili su tko sudjeluje u postavi i izvedbi kazališne predstave, naučili što je libreto, tko je pisac libreta, skladatelj, izvođači, orkestar, glumci-pjevači, zbor, baletna postava te ponovili kazališni bonton. Učenici su tijekom gledanja predstave imali zadatak prepoznati kazališna izražajna sredstva: govor, glumu, scenografiju, kostimografiju, što su po povratku analizirali na nastavi hrvatskoga jezika te pisali osvrt na gledani mjuzikl. Utisak koji je predstava ostavila na učenike daje zaključiti da je učenje na temelju neposrednog iskustvenog doživljaja kulturno-umjetničkog djela od neprocjenjive važnosti za ostvarivanje ishoda i ciljeva školskog poučavanja.

Učenike su na terensku nastavu u Zagreb pratili razrednici Ana-Marija Gončar i Mihael Kivač, učiteljica hrvatskoga jezika Sanja Kapusta i knjižničarka Nikolina Sabolić.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibl.

Knjižničarka mentorica