« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2031483
Zemlja je naš dom!
Autor: Snježana Mihočka, 24. 4. 2024.

Svake godine 22. travnja posvećen je Danu planeta Zemlje, stoga su učenici uključeni u program produženog boravka obilježili taj važan datum. Posebna pozornost toga se dana posvećuje jačanju ekološke svijesti i svijesti o važnosti očuvanja prirode.

Budući da je naša škola stekla status Eko škole, njeni su učenici tijekom cijele nastavne godine poticani na aktivno sudjelovanje u zaštiti prirode te promicanje održivog razvoja.

Zemlja nam pruža temeljne uvjete za život. Ona nas hrani, udišemo njen zrak, pijemo njenu vodu te uživamo u njenoj prirodi, stoga je važno osvijestiti problem njena onečišćenja.

Učenici su heurističkim razgovorom navodili kako sve opterećujemo okoliš te zaključili na koje ga sve načine možemo sačuvati i zaštititi. Naglasili smo važnost razvrstavanja i recikliranja otpada, štednje vode i električne energije, pravilnog zbrinjavanja starih uređaja, baterija, kao i lijekova.

O svemu navedenom učenici su pratili interaktivnu PowerPoint prezentaciju, edukativne videozapise te emisiju za djecu „Luka i prijatelji“.

Različitim tehnikama prikazali su planetu Zemlju pa je pojedini ukrasili krunom cvijeća, pojedini je smjestili između izrađenim aplikacija dlanova, a pojedini uz njih postavili oglasne ploče ispisane važnim porukama. Eko poruke učenici su ispisali i u aplikacijama srca, obojenih dlanova i simbolima recikliranja. Pojedini su učenici nacrtali planetu Zemlju s njenim živim svijetom, a među učeničkim likovnim radovima našla se i predivna „Vila – zaštitnica Zemlje“.

Našoj dragoj Zemlji pisali smo i akrostih, pjesmu u kojoj početna slova stihova čitana odozgo prema dolje daju riječ. Na svako slovo u riječima „Dan Zemlje“ učenici su napisali po jednu riječ ili rečenicu te na taj način opisali značaj tog dana.

Čuvajmo Zemlju i prirodu na njoj jer ih nismo naslijedili od svojih djedova i očeva, nego smo ih posudili od svojih potomaka.

učiteljice iz produženog boravka Antonella, Ines i Petra