Udžbenici 2024./25.

« Srpanj 2024 »

Ukupno: 2065598
Djelatnice OŠ “Đuro Ester” ostvarile Erasmus+ job shadowing program u Portugalu
Autor: Snježana Mihočka, 16. 6. 2024.

Učiteljica razredne nastave Maja Sinjeri, učiteljica francuskoga jezika Ana Kuhar i knjižničarka Nikolina Sabolić iz Osnovne škole “Đuro Ester” Koprivnica sudjelovale su u Erasmus+ profesionalnom usavršavanju u inozemstvu kroz program praćenja rada (job shadowing).

Mobilnost je ostvarena od 3. do 7. lipnja 2024. u portugalskom gradu Torres Vedras, a domaćini su bili Agrupamento de Escolas Madeira Torres (AEMT) te Agrupamento de Escolas Padre Vítor Melícias (APVM).

U sklopu programa stručnog usavršavanja učiteljice i knjižničarka posjetile su nekoliko osnovnih škola, školskih knjižnica, kulturnih ustanova koje pružaju podršku odgojno-obrazovnom radu s djecom te gradsku knjižnicu.

U gradskoj knjižnici Biblioteca Municipal de Torres Vedras prisustvovale su radionici storytellinga „Vrijeme priče“ te posjetile izložbu portugalskih fanzina. U ustanovi Tvornica priča (Fabrica das Historias) razgledale su izložbu fotografija i ilustracija Alfonsa Cruza, višestruko nagrađivanog književnika, ilustratora, redatelja, fotografa, glazbenika i, općenito, jednog od najznačajnijih imena suvremene portugalske kulture i umjetnosti. Također su razgledale izložbe i instalacije nastale kao rezultat rada na višegodišnjim projektima učenika i lokalne zajednice.

Tijekom boravka u školama pratile su nastavni  rad učenika i učitelja, sudjelovale u kulturno-animacijskim aktivnostima te prezentaciji projekata i primjera dobre prakse usmjerene na razvoj jezične, čitalačke, informacijske, medijske i digitalne pismenosti učenika, stvaralaštva, poticanja usmenog i dramsko-scenskog izražavanja kroz pokret, zvuk i glazbu.

Također su posjetile školu Farol, a primary learning community school, koja radi isključivo po modelu projektne nastave u tijesnoj suradnji s lokalnom zajednicom i roditeljima koji su uključeni u nastavne aktivnosti škole.

U školskim im je knjižnicama predstavljeno nekoliko projekata poticanja čitanja (Dvojezično čitanje, Obiteljsko čitanje - čitanje naprijed-natrag, Čitalački krug), Nacionalni program čitanja koju provodi Mreža školskih knjižnica, primjeri obilježavanja značajnih datuma (50. obljetnica Revolucije karanfila) u školama i kulturnim ustanovama.

Prisustvovale su nastavi francuskoga jezika u školi Escola Basica Gaspar Campello te nastavnim aktivnostima u školskoj knjižnici - radionici portugalskog jezika za učenike pripadnike nacionalnih manjina i kulturnom programu tijekom kojeg su učenici nižih i viših razreda predstavljali rezultate rada na istraživačkim projektima.

Dio usavršavanja bile su i konzultacije s nastavnim i knjižničnim osobljem, stručnim suradnicima i ravnateljem. Naše su se djelatnice upoznale s načinom odgojno-obrazovnog rada u zemlji i regiji kao multikulturalnoj sredini koja odgovara na različite potrebe učenika iz različitih krajeva svijeta, načinom inkluzije učenika s posebnim potrebama i teškoćama u razvoju u redovni školski sustav, metodom suradničkog poučavanja, načinima vrednovanja i organizacijom rada u cjelodnevnoj nastavi.

U slobodno vrijeme djelatnice su posjetile značajne kulturno-povijesne spomenike i prirodne znamenitosti glavnog grada Lisabona (Spomenik otkrićima, kulu Torre de Belem, Jeronimski samostan, Gradska vrata, glavni trg Praca do Comercio, trg Rossio) te grada Torres Vedras i njegove okolice (Gradski muzej Leonel Trindade, Interpretacijski centar Linhas de Torres, Dvorac Torres Vedras, plažu Santa Cruz na Atlantiku, Obidos – grad portugalske kulture i književnosti unutar zidina dvorca).

Viđene primjere dobre prakse i metode rada naše će učiteljice i knjižničarka primijeniti u vlastitom odgojno-obrazovnom radu u okviru redovne nastave, izvannastavnih, projektnih i kulturnih aktivnosti s učenicima.

Nikolina Sabolić, Maja Sinjeri, Ana Kuhar