Udžbenici 2024./25.

« Srpanj 2024 »

Ukupno: 2065657
Učenici i nastavnici iz Španjolske, Slovačke i Portugala boravili tjedan dana u OŠ „Đuro Ester“
Autor: Snježana Mihočka, 20. 6. 2024.

U sklopu ovogodišnjeg Erasmus+ akreditiranog projekta JOIN (Journey into playful learning and skills improving) u Osnovnu školu „Đuro Ester“ stigle su grupe učenika i nastavnika iz Slovačke i Španjolske, te portugalski nastavnici koji su u našu školu stigli na Job shadowing (promatranje rada naše Škole).

Od 5. svibnja do 10. lipnja 2024. godine 6 učenika i 2 nastavnice iz španjolskog gradića Santa Amalia, 6 učenika i 2 nastavnice iz slovačkog grada Sobranca, te 4 portugalska nastavnika iz Torres Vedrasa boravili su u našoj školi te bili uključeni u brojne aktivnosti tijekom tjedna mobilnosti u „Đuri Esteru“.

U naš ovogodišnji Erasmus projekt JOIN bilo je uključeno 22 učenika sedmih i osmih razreda koji su tijekom ove godine sudjelovali u projektnim aktivnostima.

Ciljevi ovogodišnje mobilnosti u Koprivnici bili su poticanje ekološke osviještenosti učenika uz razvoj poduzetničkih vještina, te razvoj psihofizičkih vještina te vještina učenja, pamćenja i logičkog razmišljanja igrom kao nastavnim sredstvom.

Naših 15 nastavnika i stručnih suradnika (Erasmus školski tim) osmislilo je pregršt aktivnosti za naše goste trudeći se da im ovaj koprivnički tjedan ostane u dugotrajnom sjećanju.

U ponedjeljak je za naše goste osmišljeno predstavljanje naše škole kulturno-umjetničkim programom, vođeni obilazak škole, ice-breaking aktivnosti, sportske aktivnosti u dvorani „Vinko Zember“, radionice iz hrvatskog jezika, šaha i radionica vezanja kravate. Sve navedeno odvijalo se uz puno smijeha i pozitivne energije koja nas je pratila i u ostatku tjedna.

U utorak su učenici sudjelovali u radionici koja je kao cilj imala analizu statističkih podataka o fizičkoj aktivnosti i zdravim navikama stanovnika Koprivnice, Sobranca i Santa Amalije. Uslijedile su kemijsko/biološka radionica, psihološka radionica, vođeni razgled našega grada, posjet Galeriji Mijo Kovačić i Spomen području Danica te naposlijetku prijem u Gradskoj vijećnici gdje su sve sudionike projekta ugostili gradonačelnik Mišel Jakšić i njegova zamjenica Ksenija Ostriž. Naši su gosti (ali i naši učenici) upoznati s funkcioniranjem Grada, ulaganjima u školstvo i obrazovanje, turističkim potencijalom te kulturnom i sportskom tradicijom. Svi sudionici projekta primili su i vrlo lijepe poklone koji će ih nadamo se uvijek podsjetiti na lijepe trenutke provedene u Koprivnici.

U srijedu su učenici su najprije spremali zdravi doručak i snimali kratke video upute kako ga pripremiti, a zatim su izrađivali TIK-TOK videe vezane uz neke od uobičajenih zabluda o zdravoj prehrani i vježbanju. Slijedila je aktivnost u kojoj su učenici učili izrađivati raznobojne origami kutijice koje su naposlijetku i ponijeli kao suvenir. Poslijepodne smo posjetili koprivnički Inkubator (Enter Koprivnica) gdje su sudionici mogli iz prve ruke saznati što znači pokrenuti vlastiti posao i baviti se poduzetništvom iz priča dvoje mladih i uspješnih poduzetnika. Dok su u prostoru udruge Funk slušali predavanje o održivoj modi i poduzetništvu temeljenom na održivosti. Dan smo završili druženjem i sjajnom zabavom na bazenima Cerine .  Vrlo intenzivan dan koji je prošao u sjajnoj atmosferi zahvaljujući našem Erasmus timu i entuzijastičnim gostima.

Novi dan mobilnosti nastavio se u centru "Pozoj" kod Donje Dubrave. Velika rafting grupa (47 hrabrih veslača) iz Španjolske, Slovačke, Portugala i OŠ "Đuro Ester" krenula je na spust od Sv. Marije do Donje Dubrave starim tokom rijeke Drave. Predivan sunčan dan, raspoložena ekipa i sjajni skiperi bili su recept za nezaboravno iskustvo koje će naši gosti još dugo pamtiti. Nakon ručka i igre u adrenalinskom parku cijela se grupa preselila u "Sunčano selo" Jagnjedovec na oproštajnu zabavu. Oprostili smo se u podravskom stilu uz puno ukusne hrane koju su pripremili roditelji naših učenika, uz igru, pjesmu i neizostavni završni video koji nas je podsjetio na nezaboravni tjedan.

Posljednji dan Erasmus mobilnosti u OŠ "Đuro Ester" proveli smo na terenskoj nastavi u Zagrebu. Najprije smo posjetili uvijek odličnu manifestaciju "Dan i noć na PMF-u" gdje su učenici mogli prisustvovati na mnogobrojnim radionicama na matematičkom, fizičkom, kemijskom, biološkom i geografskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Nakon ručka u poznatoj zagrebačkoj pivnici krenuli smo na povijesnu šetnju Zagrebom uz pomoć moderne tehnologije "Zagreb Time Travel". Naši gosti su uz pomoć tablet uređaja obišli zagrebačke znamenitosti te doživjeli Zagreb na nov i inovativan način.

Oproštajem u kasnim poslijepodnevnim satima završio je tjedan mobilnosti u Koprivnici. Bilo je to jedno veliko životno iskustvo kako za nas domaćine tako i za naše goste iz Španjolske, Slovačke i Portugala. Zahvalni smo svim djelatnicima OŠ "Đuro Ester" koji su učinili ovaj tjedan nezaboravnim iskustvom za naše goste te posebno roditeljima koji su bili domaćini učenicima iz Španjolske i Slovačke.

Mirna Kovačić, prof.