Ukupno: 2028021
ŠODERICA - TERENSKA NASTAVA PRVIH RAZREDA
Autor: Snježana Mihočka, 21. 6. 2012.

Učenici prvih razreda Matične i Područne škole Vinica 8. lipnja 2012. godine realizirali su terensku izvanučioničku nastavu na Šoderici. Cilj terenske nastave bio je istražiti i uočiti promjene vremena uoči ljeta i njihov utjecaj na život, razvijati ljubav prema prirodi i plodovima prirode.

Potaknuti učenike na istraživanje,  potaknuti suradništvo, promicati toleranciju i poštivanje prijatelja kroz nastavu sata razrednika, hrvatskog jezika, prirode i društva, tjelesne i zdrastvene kulture te likovne kulture.

Prije samog polaska autobusima  učiteljice su učenike  upoznale s načinom i podijelom rada te su podsjetile na pravila ponašanja na terenskoj nastavi   nakon čega smo krenuli na put prema Šoderici. Prvi dio nastave na našem odredištu odradili smo u dvije grupe. Zajedno su radili  1. a i 1. c  te  1. b i 1. razred PŠ Vinica. Radom u prirodi učenici su se našli u neposrednom prirodnom okruženju pa je i njihovo ponašanje bilo puno slobodnije. Pobuđen je veći interes za iskazivanje doživljaja te za istraživanje  čime je postignuto nadopunjavanje znanja na zanimljiv način. Na satu hrvatskog jezika govorili smo i opisivali prirodu koja nas okružuje te smo smislili i nekoliko priča o jezeru.

Na satu prirode i društva istraživali smo prirodu ljeti i njen utjecaj na život živih bića. Učenike je posebno obradovalo što su vidjeli velik broj biljnih vrsta, a posebno lopoč i lokvanj.  Od životinja oduševile su nas  žabe i labudi, a uočili smo i mnoštvo kukaca. Nakon kratkog odmora od nastave uz sok i sendviče svi razredi ponovno su se našli i počastili se sladoledom.  U sklopu nastave tjelesne i zdrastvene kulture učenici su igrali graničare, košarku i ostale igre,a pod satom  likovne kulture zajedno smo kredama u boji  oslikali asfalt parkirališta kako bi svima dočarali oduševljenje našom nastavom na Šoderici.