« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2030307
4. razredi
4.A I 4.C U ZAGREBU
Autor: Snježana Mihočka, 30. 3. 2015.

Dana 18.3.2015. 4.a i 4.c razred krenuli su na terensku nastavu u glavni grad RH Zagreb. Sastali amo se u jutro na autobusnom stajalištu i krenuli na put. Dan je bio sunčan i odličan za šetnju i razgledavanje grada.

Prvi posjet bio je posjet Tehničkom muzeju. Planetarij nam je otkrio mnoge tajne o zvijezdama u Sunčevom sustavu, rudnik je prikazao kako se u prošlosti vadila ruda i ugljen, a ostala tehnička čuda kroz povijest mogla su se vidjeti u ostalim odjelima, kao na primjer automobili, tramvaji, brodovi...

Sljedeće odredište bila je Zagrebačka katedrala. Ponos grada Zagreba nalazi se u samom centru i privlači pažnju sa svih strana. Osim ljepote čuva i grobnice poznatih osoba koje su značajne za kršćanski život u Hrvatskoj.

Blizu katedrale nalazi se najpoznatija zagrebačka tržnica „Dolac“ na kojoj ljudi, ili kako Zagrepčani kažu „kumice“, prodaju svoje proizvode. Ima tu svega: voća, povrća, odjeće, ali i raznih suvenira.

Spuštajući se stepenicama došli smo do Trga bana Jelačića kojega krase spomenik banu Jelačiću i fontana Manduševac, u koju ljudi bacaju sitan novac i zažele želju te vjeruju da će im se ispuniti u budućnosti.

Ulica Ilica proteže se od glavnog trga prema zapadu i vodi do uspinjače. Vozeći se uspinjačom na Gornji grad vidjeli smo panoramu i sve ljepote grada Zagreba. Uspinjača je poznata u gradu i zanimljiva svima koji ga posjete, a i naša nova predsjednica vozila se njome kad je išla na inauguraciju.

Dolaskom na Gornji grad vidjeli smo kulu Lotršćak. Tamo svaki dan Grički top pucnjem označi podne. Šećući dalje stigli smo do Markova trga, gdje se nalazi prekrasna Crkva sv. Marka, koja ima krov ukrašen simbolima naše domovine. U blizini crkve su Kamenita vrata, gdje su neki učenici kupili i zapalili svjećice i na taj način Gospu zamolili da ih čuva. Gospođa koja nas je vodila kroz grad ispričala nam je ukratko legendu o Kamenitim vratima i rekla da je to jedan od najstarijih očuvanih spomenika u Zagrebu.

Uz Crkvu sv. Marka nalazi se Hrvatski sabor, koji smo također posjetili. Kao spomenik kulture današnja zgrada Sabora izvana prekrasno izgleda, a iznutra sadrži razne povijesne sadržaje. U Sabornici se svakodnevno sastaju zastupnici i održavaju sjednice. Sjednici, na žalost, nismo mogli prisustvovati jer smo došli za vrijeme stanke, ali smo porazgovarali sa saborskim zastupnikom iz Koprivnice Željkom Šemperom.

Na putu prema mjestu za ručak prošli smo Tkalčićevom ulicom i vidjeli spomenik Marije Jurić Zagorke, naše poznate književnice i novinarke. Ručak nas je dočekao u poznatoj Pivnici Mali medo te smo, pomalo umorni od obilaska, veselo dočekali trenutak odmora.

Siti i odmorni uputili smo se u zoološki vrt. Uz lijepo vrijeme koje nas je pratilo, stigli smo do najpoznatijeg ZOO vrta u Hrvatskoj. Tamo smo veselo obilazili razne životinje, a one su zbog lijepog vremena sve izašle van. Pri kraju posjeta uputili smo se u suvenirnicu i tamo kupili suvenire koji će nas uvijek sjećati na ovaj divan dan.

Nakon vrlo ispunjenog i zanimljivog dana krenuli smo kući u Koprivnicu. Svi smo bili umorni, ali vrlo sretni jer smo cijeli dan proveli zajedno družeći se i upoznajući zanimljivosti našega glavnoga grada.

Ema Pintarić, 4.c