Ukupno: 2028011
ŽSV Geografija - Obavijesti
Zimski seminar , 2013.
Autor: Snježana Mihočka, 20. 1. 2013.

Tradicionalni  Zimski seminar za geografe održan je u Zagrebu 11. i 12. siječnja 2013.

Tijek seminara:

Četvrtak, 10. 1. 2013.

Nakon uvodne riječi predsjednice HGD-a doc. dr. sc. Dubravke Spevec slijedio je aktualan sat u kojem je dr. sc. Zoran Curić pokazao kritičko mišljenje u nastavi geografije kroz podatke o popisu stanovništva 2011.

Dr sc. Danijel Orešić govorio je problematici sistematizacije geografije u RH u okviru nacrta radne grupe Nacionalnog centra za vanjsko vrjednovanje obrazovanja. Dr.sc. Aleksandar Toskić je  kroz predavanje  Kartografija i GIS-u u geografskom obrazovanju nastojao potaknuti uvođenja inovacija u nastavni proces, a jedan od načina je i GIS. Pod naslovom Kamo demografski ide Hrvatska? dr. sc. Stjepan Šterc produbio je temu o problematici stanovništva Hrvatske.

O metodologiji i sadržajima industrijske geografije govorila je prof. dr. sc. Željka Šiljković.

Nakon predavanja o geobaštini u turističkoj ponudi Islanda slijedilo je predstavljanje dviju knjiga: Vikendaštvo u hrvatskom priobalju jučer, danas, sutra te knjige Geografija sjevernodalmatinskih otoka.

Prvi dio seminara zaključio je prof. dr. sc. Josip Faričić s predavanjem: Položaj hrvatskog dijela Jadrana u sustavu europskih hodočasničkih ruta.

Petak, 11. 1. 2013.

Drugi dan seminara započeo je predavanjem prof. dr. sc. Dubravke Miljković: Upravljanje sobom-kako spriječiti stres (u razredu).

Nakon toga nas je viša savjetnica Vesna Milić izvijestila o natjecanjima iz geografije 2013., a Josip Stepanić upoznao s natjecanjima učenika srednjih škola Opisujemo sustave.

Doc. dr. sc. Dubravka Spevec i dr. sc. Ivan Čanjevac predstavili su nam sudjelovanje našeg tima na Svjetskoj geografskoj olimpijadi održanoj u kolovozu u Njemačkoj uz predstavljanje učenika koji su činili hrvatski tim., a prof. dr. sc. Zoran Stiperski odveo nas je na put Kenijom i Tanzanijom.

Dr. sc. Ružica Vuk održala je predavanje: Afričko proljeće ili afrička jesen? upoznajući nas sa zbivanjima u državama Sjeverne Afrike i njihovo širenje prema jugu.

Predrag Kralj,prof. je predstavio deset mjesta u Hrvatskoj kao prijedlog mogućih terenskih nastava. Seminar je završio prikazom didaktičkih potencijala eko-etno sela Stara Kapela za nastavu geografije.

Zaključak:

Seminar je bio odlično organiziran, predavanja odlično pripremljena i prezentirana. Proširili smo saznanja o aktualnostima u Hrvatskoj i svijetu, osvijestili položaj geografije kao znanosti i nastavnog predmeta, osvijestili svoje mogućnosti za lakše savladavanje problema na koje nalazimo u razredu te stekli nova znanja koja možemo primijeniti u nastavnoj praksi.

U prilogu se nalaze podaci o stanovništvu Hrvatske i prezentacija, a dodatne informacije možete vidjeti na stranici Agencije i Hrvatskog geografskog društva: www.hagede.hr

Dubravka Vajdić, voditeljica