« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021325
7. dan u Plymouthu - Blog nastavnice Tomislave Kraljić
Autor: Mirjana Mihalec, 19. 9. 2017.

7. dan boravka u Plymouthu proveli smo istražujući britansku kulturu i nasljeđe. Na samo 15 minuta vožnje brodom iz Plymoutha stigli smo do Mount Edgcumbe parka. Zbog svoje specifične lokacije i divnog krajolika, park od 18. stoljeća privlači posjetitelje. Obitelj Edgcumbe koja je tamo izgradila kuću još u doba Tudora, započela je dizajniranje parka koje se nastavilo do danas. S vremenom su dolazili novi stilovi dizajniranja parka no srećom oni nisu brisali prethodne već su se nastavljali jedan na drugog šireći park oko kuće sve dalje. Tako je s vremenom nastao prostor od 205 hektara romantike i avanture.

Park je postepeno obogaćen manjim građevinama kao mjestima za odmor i divljenje krajoliku. Kroz stotine godina u park su uvedene rijetke, neobične i egzotične biljke. Stvoreni su engleski, francuski, talijanski, novozelandski i američki vrtovi. 2002. otvoren je Jubilee Garden u čast kraljice Elizabete II. Ako odaberete pravo godišnje doba, vidjet ćete nacionalnu zbirku kamelija u cvatu, a možete se i uključiti u društvo kamelija. Cijeli je park prošaran stazama različitih dužina pa tako svatko može odabrati hoće li prošetati rutom od desetak kilometara ili od pet. Putem možete naići na srne, jelene, ovce, krave ili patke. Cijele obitelji s djecom i psima, koje u Engleskoj i inače puno vremena provode u šetnji, iskoristile su i ovaj sunčani dan za uživanje u parku.  Vratili smo se Cremyll Ferry brodom koji povezuje Devon i Cornwall već tisuću godina.

Tomislava Kraljić, prof. engleskog i francuskog

Informacije navedene u članku odražavaju isključivo stajalište autora. Europska komisija nije odgovorna za uporabu informacija koje su u članku navedene.

Đuro Ester odobren Erasmus projekt

Početkom ovog tjedna obradovala nas je vijest Agencije za mobilnost i programe EU da je odobrila projekt OŠ „Đuro Ester pod nazivom „Going the extra mile". Financijska sredstva za provedbu projekta dodjeljuju se u okviru Ključne aktivnosti 1 programa Erasmus+ kojim se potiče razvijanje profesionalnih vještina nastavnog i nenastavnog osoblja s ciljem poboljšanja kvalitete odgoja, poučavanja i učenja u europskim vrtićima i školama.

Projekt će trajati od početka lipnja 2017. do kraja kolovoza 2018. U provedbu će biti uključeni svi djelatnici i učenici naše škole no osmero nastavnika članova Erasmus tima sudjelovat će na stručnim usavršavanjima u  Ujedinjenom Kraljevstvu, Portugalu, Italiji, Islandu i Njemačkoj. To su nastavnice stranih jezika Tomislava Kraljić, Andreja Kerovec Letica i Helena Knežević, nastavnica povijesti i geografije Mirna Kovačić, nastavnici matematike Ivan Piskač i Igor Fulir, učiteljica razredne nastave Biserka Knez te vjeroučitelj Saša Špoljarić. Projektom će koordinirati ravnateljica škole Sanja Prelogović te nastavnice stranih jezika Tomislava Kraljić i Mirjana Mihalec. Stručnu pomoć u osmišljavanju aktivnosti za učenike pružit će stručne suradnice i svi nastavnici škole.

Sam naziv projekta „Going the extra mile“ sugerira da će nastavnici naše škole učiniti korak više kako bi stekli nova znanja i vještine te unaprijedili kvalitetu svojeg pedagoškog rada. Usmjeren je na jačanje građanskih i digitalnih kompetencija nastavnika, a posredno i učenika koji će steći vještine potrebne za daljnje školovanje i rad, a dugoročno izrastati u odgovorne pojedince koji će svojim pozitivnim djelovanjem doprinijeti dobrobiti svoje uže i šire zajednice. Budući da je naša škola jedan od pionira u uvođenju građanskog odgoja u nastavu, iskustvo europskih mobilnosti omogućit će nastavnicima daljnja usavršavanja na tom području kroz upoznavanje različitih školskih praksi i razmjenu ideja s kolegama iz drugih zemalja. Očekujemo da će nova znanja i kompetencije nastavnika rezultirati razvojem strategija poučavanja koje će pozitivno utjecati na motivaciju učenika te ih poticati na uzajamno pomaganje i prihvaćanje različitosti. S obzirom na potrebe učenika koji od malih nogu odrastaju u digitalnom svijetu, nastavnicima su potrebna znanja i vještine za učinkovitu, kreativnu i inovativnu primjenu digitalne tehnologije u nastavi.  Usavršavanja su također nastavak i nadogradnja digitalnih kompetencija nastavnika koji su već prošli brojne edukacije u sklopu pilot projekta e-Škole.

Očekujemo da će nastavnici razviti metode poučavanja koje se temelje na igri, istraživačkom, iskustvenom i suradničkom učenju te omogućiti učenicima da gradivo pojedinih predmeta učinkovitije povezuju sa stvarnim životnim situacijama. Povrh svega, uvjereni smo da će projekt imati pozitivan učinak na kvalitetu rada u našoj školi, osnažiti timski duh te doprinijeti razvoju međunarodne dimenzije naše škole.

Erasmus tim

7. dan u Plymouthu - Blog nastavnice Tomislave Kraljić
Autor: Mirjana Mihalec, 19. 9. 2017.

Tomislava Kraljić, prof. engleskog i francuskog