« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021086
Planinarski izlet na Zeleni vrh kod Pakraca, 18.3.2017.
Autor: Snježana Mihočka, 26. 3. 2017.

Četrdesetak učenika planinara naše škole odvažilo se u ugodno subotnje jutro planinariti po Psunju. Ujutro u osam sati autobusom smo krenuli prema Pakracu gdje smo stigli u 10.30 sati. Vodiči su napravili kratak dogovor, učenicima dali upute o pravilnom ponašanju i hodanju te je pohod mogao početi. Pred nama je bilo tri sata pješačenja.

Nakon petnaestak minuta napravili smo kratki odmor pored kapelice, a nakon slijedećih pola sata hodanja kroz naselje stigli smo do spomen obilježja stradalim braniteljima iz Domovinskog rata. Put nas je dalje vodio kroz bukovu šumu ispunjenu prekrasnim proljetnicama – jaglacima, plavim šumaricama, običnim šumaricama, kukurijecima, plavim i bijelim ljubičicama, plućnjacima… Putem smo vidjeli lokve s jajašcima žaba, jednog žutog mukača, nekoliko kukaca i drugih zanimljivih oblika živog svijeta. Nakon polovine puta odmorili smo se na klupama ispod lijepe nadstrešnice, okrijepili se sokovima i sendvičima te krenuli dalje. Staza se uspinjala prema planinarskom domu pa nam je bilo malo teže hodati, ali uz dobru zabavu, smijeh, viceve i društvo nismo osjetili veliki napor. Kada se ispred nas pojavio planinarski dom ostali smo bez daha – dom je velika građevina ispred koje je prekrasno dječje igralište, nogometno igralište, livada s koje se pruža pogled na Pakrac i Lipik, roštilji i obavijesne ploče koje smo rado čitali. Uživanje na travi, razne društvene igre i boravak u prirodi su nam upotpunili dan. Nastavnici su naložili vatru te pokupili kobasice koje svi zajedno pripremamo i jedemo. Nakon kobasica slijedile su palačinke za svakoga. Još smo se malo zabavili prije odlaska u autobus. Umorni od puta zaustavili smo se u Daruvaru te obišli središnji trg i park s termalnim izvorima, a zatim smo dobili pola sata slobodnog vremena da malo sami istražimo grad. Ugodno i korisno ispunjen dan završio je u 19.30 sati u Koprivnici.

Fotogalerija.

Miroslav Kanisek