« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021197
Mladi planinari u Jablancu, 11. i 12. svibnja 2019.
Autor: Snježana Mihočka, 20. 5. 2019.

Učenici naše škole u subotu su krenuli prema Senju gdje ih je stručni vodič poveo po tvrđavi Nehaj i ispričao zanimljive podatke iz prošlosti ove utvrde koja je prilično očuvana do današnjih dana. Iznenadilo nas je da su građevinski materijal za tvrđavu dobili tako što su rastavili crkve i samostane iz okolice grada kojima je prijetilo uništavanje od strane osmanskih osvajača.

Nakon obilaska tvrđave krenuli smo put Jablanca, malog primorskog i podvelebitskog ribarskog mjesta u kojemu se smjestio planinarski dom. Nakon što smo odložili naše stvari u planinarske sobe išli smo u šetnju po zaštićenoj uvali Zavratnici. Njezin spektakularni izgled, mir i tišina koji ju ispunjaju, modrozeleno more i živa bića oko olupine njemačkog ratnog broda daju dovoljan razlog za posjetiti ovaj prostor. Šetnica nas vodi do lijepog vidikovca na kojemu smo uživali u pogledu na okolne otočiće i hridi. Odlazimo do planinarskog doma gdje nam učitelji pripremaju večeru, te se družimo i zabavljamo do dugo u noć. Ujutro nas je probudila kiša koju su najavljivali, ali smo se nadali da će nas vrijeme poslužiti. Kako je vrijeme bilo nepovoljno za planinarenje uputili smo se prema Karlovcu gdje smo ručali te se zabavili u središtu grada. Unatoč nepovoljnom vremenu na izletu smo puno toga vidjeli i doživjeli.

Voditelj Miroslav Kanisek, prof.