« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2038364
Događanja u knjižnici

Posjet Obrtničkoj školi Koprivnica - daroviti učenici razgledali Centar izvrsnosti i prisustvovali radionici o ljudskom mozgu
Autor: NIKOLINA SABOLIĆ, 16. 12. 2022.

U utorak 6. prosinca daroviti učenici Osnovne škole „Đuro Ester“ s knjižničarkom Nikolinom Sabolić posjetili su Obrtničku školu Koprivnica gdje su se upoznali s programima obrazovanja, europskim projektima, novoizgrađenim učionicama i praktikumima - novim prostorima Obrtničke škole i županijskog Centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo te sudjelovali na zanimljivoj radionici o nevjerojatnom funkcioniranju ljudskog mozga.

Ove školske godine daroviti učenici sudjeluju u aktivnostima usmjerenima na upoznavanje s različitim zanimanjima, zvanjima i znanjima na kojima se temelji pojedina struka ili profesija. Posjet je organiziran u sklopu eTwinning projekta „Promocija obrtničkih zanimanja“, u kojem škola „Đuro Ester“ sudjeluje zajedno s osnovnim i srednjim školama iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine.

Ravnatelj Obrtničke škole Koprivnica, Zlatko Martić upoznao je učenike s 24 obrazovna programa strukovnog obrazovanja i osposobljavanja po kojima se školuju učenici Obrtničke škole, Erasmus+ projektima i mobilnostima u inozemstvo u vidu inozemne stručne prakse.

Na samom krovu zgrade vidjeli su školski vrt i moderni trend u arhitekturi - školsku zelenu fasadu izvedenu prema sistemu živućih zidova i solarnu elektranu s više od 100 solarnih panela kojima se Obrtnička škola gotovo u potpunosti opskrbljuje električnom energijom.

Nakon razgleda Škole daroviti učenici sudjelovali su na zanimljivom interaktivnom izlaganju o funkcioniranju ljudskog mozga i njegovim sposobnostima, koje je održao Tomislav Terstenjak, pedagog Obrtničke škole.

Uz proučavanje modela ljudskog mozga, učenici su saznali zanimljivosti i zapanjujuće sposobnosti ključnog organa za ljudski život, dobili odgovore na mnoga postavljena pitanja, razgovarali o temama koje ih interesiraju, od centara u mozgu odgovornih za pojedine funkcije (kognicija, osjeti, emocije), mogućnosti i nemogućnosti njihova razvoja do djelovanja podsvjesnog i snova.

Izlaganje je održano u konobarskom praktikumu gdje su imali prilike degustirati poslastice koje su pripremili učenici Obrtničke škole usmjerenja pekar i slastičar.

Kako sve više osjećamo deficit strukovnih znanja i zanimanja, ovaj je posjet bio prilika upoznati se s mogućnostima, načinim i uvjetima školovanja u Obrtničkoj školi Koprivnica, ali i osvijestiti vrijednost rada ruku u funkcioniranju društvene zajednice.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibl.

Događanja u knjižnici

web counter